افزایش سوخت و ساز با خوراکی ها

افزایش سوخت و ساز با خوراکی ها

افزایش متابولیسم با موادغذایی

خوردن این ۸ ماده غذایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد باعث افزایش میزان سوخت و ساز بدن خواهد شد. چای سبز، تخم مرغ و ماهی و …

افزایش سوخت و ساز
افزایش سوخت و ساز

چای سبز

اگر به دنبال بالا بردن پتانسیل چربی سوزی هستید، استفاده از چایی سبز می‌تواند راه حل خوبی باشد. نوشیدن منظم چای سبز به دلیل وجود کافئین و کاتچین می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد.

چایی سبز
چایی سبز

چای سبز و چای اولونگ نشان داده‌اند که می‌توانند متابولیسم بدن را افزایش دهند. این دو چای بر اساس انتی اکسیدان هایی که در خود دارند باعث می‌شوند برخی از چربی‌های ذخیره شده در اندام شما به گروه‌های اسید چرب تبدیل شوند که با این کار مصرف چربی را ۱۰ تا ۱۷ درصد افزایش می‌دهد.

 

تخم مرغ

با استفاده از تخم مرغ به عنوان بخشی از صبحانه شروعی سریع برای افزایش متابولیسم داشته باشید.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که شرکت کنندگانی که از تخم مرغ به عنوان بخشی از رژیم کاهش وزن سالم در صبحانه استفاده کردند نسبت به شرکت کنندگانی که وعده‌هایی غذایی با کالری همسان بدون تخم مرغ می‌خوردند، به طرز چشم گیری وزن بیشتری را از دست دادند.

تخم مرغ و افزایش سوخت و ساز
تخم مرغ و افزایش سوخت و ساز

فیله مرغ

زمانی که غذایی حاوی پروتئین میخورید، بدن شما انرژی بیشتری برای دگرگون کردن از طریق متابولیسم و ذخیره این پروتئین استفاده می‌کند. براساس آمار حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کل کالری دریافتی از مواد پروتئینی مانند فیله مرغ صرف افزایش متابلویسم می‌شود.

فیله مرغ
فیله مرغ


فلفل قرمز

تحقیقات نشان می‌دهد خوردن فلفل قرمز باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. اضافه کردن ۶ تا ۱۰ گرم فلفل قرمز  به غذا می‌تواند انرژی مصرفی را افزایش داده و همچنین اشتها را در وعده‌های غذایی بعدی کاهش می‌دهد.

سوخت و ساز با فلفل قرمز
سوخت و ساز با فلفل قرمز

لوبیا

دفعه بعد که به دنبال این بودید که سالاد کنار بشقاب خود را به غذایی کامل تبدیل کنید، یا به دنبال خوراکی سریع برای اضافه کردن به غذایتان که کالری زیادی ندارد بودید، به لوبیا فکر کنید.

لوبیا و افزایش سوخت و ساز
لوبیا و افزایش سوخت و ساز

لوبیا منابع خوبی برای فیبر، پروتئین و ویتامین B هستند. ویتامین بی نقش مهمی در تبدیل غذا به سوخت دارد.

 

قهوه

خوردن یک لیوان قهوه در صبح علاوه بر بیدار نگه داشتن می‌تواند در مدیریت وزن سالم نیز به شما کمک کند. کافئین، عنصر فعال کافه، در مطالعات مختلف نشان داده که متابولیسم را تقویت کرده و سرعت تجزیه چربی را افزایش می‌دهد.

رابطه قهوه با افزایش سوخت و ساز
رابطه قهوه با افزایش سوخت و ساز

همانند چای سبز و اولونگ خوردن قهوه نیز موجب افزایش ۳ تا ۱۱ درصدی متابولیسم بدن می‌شود. هر چند میزان افزایش متابولیسم گویا در افراد لاغر بیشتر از افراد چاق بوده است.

خوردن قهوه را جایگزین دیگر نوشیدنی‌های قند دار کنید تا علاوه بر کاهش کالری دریافتی میزان متابولیسم مصرف کننده انرژی بیشتری هم داشته باشید.


ماست یونانی

ماست یونانی نه تنها سر شار از پروتئین است بلکه منبعی عالی برای کلسیم نیز است. ما معمولا به کلسیم به عنوان ماده معدنی استخوان ساز نگاه می‌کنیم، اما همچنان می‌تواند افزایش اندکی در گرما زایی را ایجاد کند که باعث می‌شود بدنتان کالری بیشتری بسوزاند.

ماست یونانی
ماست یونانی

ماهی سالمون

این ماهی چرب منبعی عالی برای امگا سه است، که باعث تسریع سوخت و ساز بدن می‌شود.

ماهی سالمون
ماهی سالمون

مطالعات نشان داده‌اند رژیم‌هایی که حاوی امگا سه بالاتری هستند با افزایش سرعت سوخت و ساز، مصرف انرژی در طول تمرین و ضعیف کردن توده می‌تواند تاثیرات مطلوبی بر ترکیب بدنی بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *