خواص سبزیجات در کاهش علائم افسردگی

خواص سبزیجات در کاهش علائم افسردگی

خواص سبزیجات در کاهش علائم افسردگی

افسردگی و رژیم غذایی:

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های قرن حاضر است. این بیماری می تواند مردان و زنان و همچنین تمام گروه های سنی را درگیر کند. با این حال، بسیاری از مبتلایان به افسردگی از ابتلای خود به این بیماری مطلع نیستند.

بیماران مبتلا به افسردگی علاقه خود را برای انجام فعالیت های مختلف از دست می دهند. اختلال خواب در این افراد بسیار شایع است. به طوری که میزان خواب آن ها بسیار کم و یا بسیار زیاد می شود. اشتهای آن ها تغییر کرده و ممکن است وزن آن ها نیز تغییر کند. دائماً احساس خستگی، بی ارزش بودن و گناهکار بودن داشته و حتی در موارد شدید ممکن است به خودکشی فکر کنند.

در افرادی که از یک رژیم غذایی سالم پیروی می کنند احتمال بروز افسردگی ۳۵ درصد کمتر است.

نتایج تحقیقات مختلف نشان می دهد که دریافت اسیدهای چرب امگا ۳ (در ماهی، گردو، دانه بزرک، دانه چیا و …) و غذاهای حاوی فولات یا ویتامین B9 (در سبزیجات برگ سبز، حبوبات و غلات کامل) با کاهش علائم افسردگی مرتبط است.

پروبیوتیک ها نیز از سایر اجزای رژیم غذایی هستند که از طریق بهبود سلامت روده تاثیرات مثبتی بر جسم و روان دارند. در افرادی که از غذاهای حاوی پروبیوتیک (مانند کفیر و ماست) استفاده می کنند میزان افسردگی، اضطراب و استرس کمتر است. شواهد علمی نشان می دهد که ماست التهاب بدن را کاهش می ‌دهد. طبق گفته محققان التهاب مزمن تا حدودی در بروز اضطراب، استرس و افسردگی نقش دارد.

مصرف متعادل شکلات تلخ نیز می تواند بر روی خلق و خو تاثیر داشته باشد. یافته های علمی نشان می دهد که شکلات تلخ می تواند خلق و خو را بهبود داده و میزان استرس و افسردگی را کاهش دهد.

همچنین به علت داشتن ماده ای به نام تریپتوفان میزان تولید سروتونین را افزایش می دهد. افزایش سروتونین با بهبود خلق و خو در ارتباط است.

خواص سبزیجات در کاهش علائم افسردگی

خواص سبزیجات در کاهش علائم افسردگی | متخصص تغذیه اصفهان

سبزیجات و کاهش علائم افسردگی

اگرچه مکانیسم بروز بیماری ‌های روحی و روانی پیچیده است، اما مدت‌ های زیادی است که محققان معتقدند رژیم غذایی ناسالم تاثیر مخربی بر روی سلامتی روان انسان‌ ها دارد. با این حال، لازم است شواهد بیشتری در تائید این نظریه به دست آید.

به منظور بررسی تاثیر رژیم غذایی در بهبود علائم مشکلات خلقی محققان اطلاعات مربوط به حدود ۴۶ هزار نفر را مورد ارزیابی قرار دادند. نتایج این مطالعه شواهد بیشتری در مورد خواص سبزیجات فراهم نموده است.

نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که اصلاح رژیم غذایی سبب بهبود علائم افسردگی می ‌شود. این یافته در میان زنان مشهودتر بود. به طور کلی، افزایش دریافت سبزیجات و مواد غذایی حاوی فیبر و کاهش مصرف نوشیدنی ‌های شیرین و شیرینی ‌جات که حاوی قند هستند و فست فودها، برای این افراد مفید بود. در این پژوهش نوع تغذیه تاثیری بر روی اضطراب نداشت.

افسردگی از جمله بیماری‌ های شایع در سراسر جهان است. این بیماری می‌ تواند تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی ما داشته باشد. بنابراین، شناخت عواملی که می ‌توانند به پیشگیری و درمان آن کمک کنند، بسیار مهم است.

 

جهت دریافت سالم ترین و بهترین رژیم غذایی از بهترین متخصص تغذیه اصفهان دکتر رضا اطمینانی ، با ما همراه باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *