عوارض چاقی و نداشتن فعالیت بدنی در دوران سالمندی

عوارض چاقی و نداشتن فعالیت بدنی در دوران سالمندی

عوارض چاقی و نداشتن فعالیت بدنی در دوران سالمندی

بسیاری از افراد بالای ۶۵ سال در تحرک و راه رفتن با مشکلاتی روبرو هستند.

این مشکلات احتمال زمین خوردن را افزایش و میزان استقلال آن ‌ها در زندگی روزمره را کاهش می‌ دهد. نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که بروز این مشکلات در دوران سالمندی می تواند از عوارض چاقی و نداشتن فعالیت بدنی باشد.

اضافه وزن و چاقی، به عنوان یکی از شایع ترین مشکلات بهداشتی جهان، فرد را در معرض ابتلا به فشارخون بالا، افزایش چربی های خون و افزایش قند خون قرار می دهد. در افرادی که چاق هستند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی، دیابت نوع ۲، مشکلات استخوانی و مفصلی و سرطان (مانند سرطان های سینه، روده بزرگ، پروستات، رحم، کلیه، کبد و کیسه صفرا) بیشتر است.

ناتوانی در راه رفتن از عوارض چاقی و نداشتن فعالیت بدنی است.

سرعت پیر شدن بین افراد مختلف، متفاوت است. زیرا هم ژنتیک و هم عوامل محیطی می توانند سرعت این فرآیند را تحت تاثیر قرار دهند.

وقتی سن افزایش می یابد تغییراتی در بدن انسان رخ می دهد. در دوران سالمندی به تدریج توده عضلانی بدن کاهش و میزان چربی بدن افزایش می یابد. اگر فرد سالمند رژیم غذایی مناسبی داشته باشد و به میزان کافی فعالیت بدنی انجام دهد می تواند تا حدودی سرعت بروز این تغییرات را کاهش دهد. اما متاسفانه تحقیقات نشان می دهد که با افزایش سن میزان فعالیت بدنی کاهش پیدا می کند.

هر چقدر میزان فعالیت بدنی بیشتر باشد سرعت از دست دهی عضلات کمتر بوده و میزان چربی کمتری در بدن ذخیره می شود. از سوی دیگر، فعالیت های ورزشی احتمال ابتلای سالمندان را به بیماری قلبی – عروقی، دیابت نوع ۲، سرطان و … کاهش می دهد. در نتیجه کیفیت زندگی سالمندان بهبود پیدا می کند.

 

چگونه از بروز عوارض چاقی در دوران سالمندی پیشگیری کنیم؟

معمولاً برای بررسی وزن افراد از شاخصی به نام شاخص توده بدنی (BMI) استفاده می شود. برای محاسبه BMI وزن (بر حسب کیلوگرم) بر مجذور قد (بر حسب متر) تقسیم می شود.

  • بین ۱۸/۵ تا ۲۴/۹۴ نشان می دهد که وزن فرد در محدوده طبیعی قرار دارد.
  • کمتر از ۱۸/۵ بیانگر آن است که فرد به کمبود وزن مبتلا است.
  • بین ۲۵ تا ۲۹/۹ اضافه وزن و BMI ≥ ۳۰ چاقی در نظر گرفته می شود.

عوارض چاقی و نداشتن فعالیت بدنی در دوران سالمندی| متخصص تغذیه اصفهان

 

به طور کلی می‌ توان نتیجه گرفت حتی در سالمندان سالم پیشگیری از بروز اضافه وزن و برخورداری از سبک زندگی فعال در حفظ سلامتی و کارآیی فرد اهمیت بسیار مهمی دارد.

دستورالعمل ‌های فعلی توصیه می ‌کنند تمامی بزرگسالان هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط و دو بار فعالیت‌ های تقویت کننده عضلات (مانند استفاده از دمبل) انجام دهند.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل، اجتناب از مصرف بی رویه غذاهای سرخ شده، غذاها و نوشیدنی های شیرین و مصرف کافی میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات هم از بروز اضافه وزن پیشگیری می کند و هم احتمال ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت رژیم درمانی اینترنتی ، روی این لینک کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *