مشکلات مربوط به تغذیه در سالمندان

مشکلات مربوط به تغذیه در سالمندان

مشکلاتی که در دوران سالمندی برای بیشتر افراد سالمند پیش می آید مشکلات مربوط به تغذیه میباشد که ما در این جا مشکلات سالمندی  را به سه دسته اصلی طبقه بندی میکنیم :

۱)مشکلات روحی روانی

۲)مشکلات مربوط به شرایط زندگی

۳)مشکلات جسمی

در ادامه مشکلات رایج تغذیه در سالمندان را به صورت مختصر بیان می کینم.با ما همراه باشید…

کاهش سوخت‌و‌ساز بدن

هم‌زمان با تغییرات ناشی از افزایش سن به ازای هر سال پس از ۴۰ سالگی سوخت و ساز بدن کم می‌شود. به همین دلیل اگر همچنان به خوردن غذا به مقداری که پیش از آن و در دوران جوانی عادت داشته‌اید، ادامه دهید اضافه وزن پیدا خواهید کرد. کم شدن تحرک بدنی این اضافه وزن را تشدید می‌کند.

 تغییر ذایقه و اشتها

با بالا رفتن سن حس‌‌های بویایی و چشایی ضعیف می‌شوند. ممکن است شما متوجه سوختن غذا نشوید. ممکن است بوی ماندگی غذا را تشخیص ندهید و در معرض مسمومیت غذایی قرار بگیرید. به علاوه ممکن است به همین علت بیشتر از مقدار مورد نیاز ادویه به غذا اضافه کنید در حالی که برای مثال نیاز شما به مصرف نمک در دوران سالمندی بسیار کم شده است.

کم شدن اشتها در دوران سالمندی علت‌‌های گوناگونی دارد. احساس تنهایی و افسردگی موجب بی‌میلی نسبت به غذا می‌شود. عوارض جانبی بعضی از دارو‌‌ها که برای بیماری‌‌های خود استفاده می‌کنید می‌تواند علت دیگری برای کاهش اشتهای شما باشد. ممکن است شما طعم غذای رژیمی‌ را که باید استفاده کنید، دوست نداشته باشید و به همین دلیل رغبتی برای مصرف آن نداشته باشید.

مشکل در هضم غذا

به دلیل تغییرات دستگاه گوارش اغلب ترشح اسید معده کاهش پیدا می‌کند. کاهش اسید معده هضم و جذب بعضی از ویتامین‌‌ها و املاح مهم با مشکل می‌کند و ممکن است شما به کمبود آنها مبتلا شوید. ویتامین‌‌هایی مانند ویتامین B6 و B12 و اسید فولیک از این گروه هستند. این ویتامین‌‌ها در تامین انرژی و حفظ هوشیاری ذهنی، تامین سلامت سیستم گردش خون و تقویت حافظه نقش اساسی دارند.

عوامل روانی

عوامل روحی و روانی مانند تنهایی و افسردگی بر تغذیه شما اثر می‌گذارند. در بعضی از افراد این مشکلات موجب نخوردن غذا و در بعضی سبب پر خوری می‌شود. اگر از این بابت فشار روحی احساس می‌کنید با یک متخصص مشورت کنید.

 تغییر شرایط زندگی

ممکن است سالمند تنها آشپزی بلد نباشد یا از آشپزی کردن خوشش نیاید. ممکن است سالمندانی که در آمد کافی ندارند از عهده خرید مواد غذایی مناسب بر نیایند و نتوانند مخارج لازم برای تهیه یک غذای سالم را بپردازند.

میزان تحرک بدنی

اغلب چه به دلیل افزایش سن و چه به دلیل بروز برخی از بیماری‌‌ها توانایی تحرک بدنی در سالمندان کاهش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی تلاش برای تهیه غذا ممکن است به کاری سخت تبدیل شود.


دکتر رضا اطمینانی

متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان

کانال تلگرام: @dretminani

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *