چگونه کمبود وزن خود را جبران کنیم

چگونه کمبود وزن خود را جبران کنیم

کاهش وزن بدن

کاهش وزن بدن نسبت به اندازه طبیعی را لاغری می نامند. این امر اغلب به علت کم شدن چربی بدن صورت می گیرد. راهکارهای رفع کاهش وزن برای تعیین وزن ایده آل برای افرادی با اندازه های مختلف قد و شرایط فیزیولوژیک متفاوت، کاری بسیار دشوار است.

 ممکن است تصور کنیم اضافه وزن برای سلامتی ما تهدید بزرگی محسوب می‌شود و افراد لاغر سلامت هستند اما باید بدانیم لاغری مفرط هم به اندازه چاقی نگران کننده است، کمبود وزن ممکن است به دلیل رژیم غذایی نادرست یا بیماری‌های خاصی باشد که می‌توانند برای سلامتی تهدید جدی باشد.

شاخص توده بدن ( BMI)وزن مطلوب هر فرد را محاسبه می‌کند و در صورتیکه این شاخص از ۱۸/۵ کمتر باشد، آن فرد در گروه کمبود وزن قرار می‌گیرد.  کاهش وزن ناگهانی یا کاهش وزن، بدون هیچ گونه تغییر در سبک زندگی خطری جدی است و خبر از مشکلی اساسی می‌دهد. اگر در طول ۶ تا ۱۲ ماه بدون هیچ دلیلی ۵ درصد از وزن خود را از دست داده اید بدون شک باید به متخصص تغذیه اصفهان مراجعه کنید.

چگونه کمبود وزن خود را جبران کنیم | متخصص تغذیه اصفهان

دلیل اصلی کمبود وزن

علل فیزیکی کمبود وزن:  بسیاری از بیماری ها می توانند باعث کاهش وزن موقت شوند. اگر شما یک آنفولانزای سخت همراه تب بالا داشته باشید، ممکن است چند کیلو وزن از دست دهید

به علل روانی کم وزنی : بیماران مبتلا به افسردگی، نه تنها اغلب اشتهای کمی دارند بلکه ممکن است با سرعت نگران کننده ای وزن از دست دهند.

دارو : بسیاری از داروها اشتها را سرکوب می کنند یا در واقع باعث کاهش وزن می شوند

ورزش بیش از حد:  شما ممکن است در جلسات ورزشی تان تا حدی زیاده روی کنید که رژیم غذایی تان نتواند پا به پای افزایش نیازهای کالری تان پیش برود

 کمبودهای آنزیم : کمبودهای آنزیم های گوارشی و یا اسید معده نیز ممکن است مانع هضم و جذب مواد غذایی و در نتیجه باعث کاهش وزن شود.

افزاینده‌های اشتها

ورزش: ورزش کردن دو حسن دارد: اولا اشتهای فرد به غذا خوردن را بیشتر می‌کند و احساس کسالت را از بین می‌برد. ثانیا غذای خورده شده، صرف ساخته شدن عضلات می‌شود. بنابراین بهتر است که افراد لاغر قبل از صرف وعده‌های اصلی، پیاده‌روی‌های کوتاه‌مدت در هوای آزاد انجام دهند.

پروتئین‌های حیوانی : مانند گوشت مرغ، جگر، شیر، پنیر، ماهی و ماست حاوی ویتامین ۱۲ B هستند. این ویتامین یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های افزایش‌دهنده اشتها است. به همین دلیل به افراد بدغذا توصیه می‌شود حداقل روزی یک بار پروتئین حیوانی را در برنامه غذایی‌شان داشته باشند.

افراد بدغذا یا کم‌اشتها بهتر است از ظروف رنگی روی میز غذا استفاده کنند، زیرا از دیدگاه روانشناسی رنگ‌های گرم و زنده مانند نارنجی، ارغوانی، قرمز و زردتیره می‌توانند باعث افزایش اشتها شوند.

سفره‌آرایی و آرایش بشقاب غذا نیز یکی از بهترین راه‌های افزایش اشتها محسوب می‌شود.

راهکارهای رفع کاهش وزن

 

روی کیفیت تمرکز کنید، نه مقدار: از تمام گروه های غذایی مواردی را انتخاب کنید که از نظر مواد مغذی غنی هستند.

دفعات غذا خوردن را بیشتر کنید : هرگز وعده را جا نندازید! وقتی کالری وعده ها را بالا می برید به سادگی احساس سیری می کنید، تغییر در مقدار غذای دریافتی می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی و یا حتی آکنه شود

هوشمندانه میان وعده انتخاب کنید : میان وعده کمک می کند در وعده های اصلی خوردن زیاد اذیتتان نکند.

قبل از رفتن به رختخواب غذا میل کنید : بسیاری از ترمیم ها و تجدید هایی که بدن برای خود انجام می دهد زمانی است که در خواب هستیم، پس خوردن غذا قبل از خوابیدن مواد مغذی مورد نیاز برای انجام کار را به بدن می رساند.

روتین ورزشی خود را تنظیم کنید : به جای فعالیت هایی که ضربان قلبتان را بالا می برد روی تمرینات قدرتی تمرکز کنید. تمرینات قدرتی به رشد عضلانی و در نهایت اضافه شدن وزن کمک می کند

مطالب مرتبط :

تاثیر صبحانه قبل از ورزش برای بهبود سرعت کاهش وزن

تغذیه دوران سالمندی

 


جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *