راهنمای خرید لبنیات | بخش دوم

راهنمای خرید لبنیات | بخش دوم

راهنمای خرید لبنیات

این مطلب از سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان در ادامه مطلب بخش قبل ( راهنمای کامل خرید لبنیات | بخش اول ) آمده است در بخش قبل در مورد معیار های انتخاب شیر، فراورده های تخمیری شیر و پنیر صحت کردیم در این بخش به دیگر معیار های خرید لبنیات میپردازیم تا پایان همراه ما باشید.

جدول ارزش تغذیه‌ای:

درج جدول ارزش تغذیه ای بر روی برچسب بسته بندی طبق قوانین کشور ما اختیاری می‌باشد. با این حال تولیدکنندگان با درج این جدول اطلاعات بیشتری در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهند. نکته قابل توجه میزان مفید بودن این جدول می‌باشد. متاسفانه مشاهده می‌شود که تولید کنندگان، فاکتورهای غیرمرتبطی را که هیچ سودی برای شما ندارد، در این جدول قرار می‌دهند. برای مثال، درج درصد ماده خشک جزء فاکتورهای تغذیه‌ای نیست، بلکه در استانداردهای مواد غذایی میزان ماده خشک یا رطوبت به عنوان یک فاکتور کیفیتی و برای جلوگیری از هرگونه تقلب مشخص شده است و تولیدکنندگان نمی توانند محصولی با درصد ماده خشک کمتر از استاندارد تولید کنند و درج آن در این جدول بی مورد است. همچنین بعضی تولیدکنندگان به جای سدیم، میزان نمک را درج می‌کنند که باید اصلاح شود.گاهی نیز جدول به زبان انگلیسی درج می‌شود که ممکن است برای همگان قابل استفاده نباشد. در هر صورت درج جدول ارزش تغذیه‌ای می‌تواند راهنمای شما در انتخاب محصول با ارزش تغذیه‌ای مناسب باشد.

بسته بندی:

بسته بندی نقش مهمی در جلب نظر مشتری و بازار پسندی دارد. بسته‌بندی باید محصول غذایی را در برابر عوامل خارجی محافظت و از نفوذ رطوبت، گاز و عوامل خارجی جلوگیری کند. اطلاعات مندرج بر روی بسته بندی مهم و گاهی حیاتی می‌باشد. تاریخ تولید و انقضا، شرایط نگهداری و گاهی توصیه‌های مصرف مندرج بر روی بسته بندی از نکات مهمی می‌باشد که مصرف کننده باید به آن توجه کند.گاهی تولید کننده اقدام به درج جدول ارزش تغذیه ای می‌نماید که راهنمای مصرف کننده در کنترل رژیم غذایی می‌باشد. شکل بسته‌بندی و سهولت استفاده از آن فاکتور مهمی در خرید یک محصول می‌باشد. هنگام خرید محصول توجه نمایید که اندازه بسته بندی و حجم یا وزن محصول متناسب با نیاز شما باشد، چراکه محصولات لبنی تاریخ مصرف محدودی دارند و ممکن است قبل از مصرف، تاریخ انقضای آنها فرا رسد.

راهنمای خرید لبنیات | متخصص تغذیه اصفهان

کیفیت:

کیفیت درجه ای از برآورده‌سازی الزامات با توجه به ویژگی‌های خاص محصول است. خواسته مشتری و مقررات، الزامات را مشخص می‌کنند. بنابراین محصول غذایی باید خواص و ویژگی‌هایی که یک فرآورده باید داشته باشد را دارا باشد. تمامی محصولات تولید شده باید با استاندارد ملی ایران مطابقت داشته باشند. نظارت بر این امر به عهده موسسه استاندارد و وزارت بهداشت است. لبنیات موجود در بازار پاستوریزه یا استریلیزه می‌باشند. این محصولات معمولا فاقد باکتری‌های بیماریزای خطرناک می‌باشند. با این حال، صحت کار دستگاه‌های کارخانه، بسته‌بندی، نگهداری، حمل و نقل و نحوه عرضه به مشتری در کیفیت شیمیایی و میکروبی آن تاثیر دارد.

محصولاتی که در برابر نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرند، ویتامین‌ها و مواد مغذی خود را از دست می‌دهند و چربی آنها فاسد می‌شود. بسته بندی محصولات باید سالم و عاری از هرگونه پارگی یا آسیب دیدگی باشد. دمای یخچال در مراکز عرضه، باید مطابق توصیه کارخانه تولید‌کننده باشد. صحت این امر را می‌توانید از روی نمایشگر یخچال که دما را نشان می‌دهد، چک نمایید. بعضی از کارخانه‌ها به درج عبارت HACCP بر روی بسته‌بندی اقدام می‌کنند. این عبارت به معنی تضمین سلامت و امنیت غذا از مواد اولیه یا مزرعه و دامداری تا میز غذا می‌باشد. در ایران بعضی از کارخانه‌ها این گواهی را برای قسمتی از این مراحل دریافت کرده‌اند، بنابراین سلامت محصول فقط در بعضی مراحل مثلا مواد اولیه یا خط تولید تضمین شده است.

بنابراین شایسته است تا با توضیحات بیشتر، آگاهی‌های لازم به مصرف‌کننده داده شود و از گمراه شدن مصرف‌کننده جلوگیری به عمل آید.


دکتر رضا اطمینانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا اطمینانی با ارائه روش های اصولی در تغذیه و میزان و نحوه غذا خوردن افراد می تواند نقش مهمی در رسیدن افراد به سلامت جسمی و روحی داشته باشد.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر رضا اطمینانی پزشک متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

آلرژی‌های غذایی

مواد غذایی مفید و مضر برای آلرژی غذایی

مصرف هندوانه و چاقی

افراط در مصرف گوشت قرمز ممنوع

راهکارهایی برای کنترل گرسنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *