از متابولیسم چه می دانید ؟

از متابولیسم چه می دانید ؟

متابولیسم چیست؟

متابولیسم فرآیندی است که در آن بدن شما آنچه که می‌خورید و می‌نوشید را به انرژی تبدیل می‌کند. در طول این فرآیند شیمیایی پیچیده در سلول‌ها، کالری موجود در غذاها و همچنین نوشیدنی‌ها با اکسیژن ترکیب شده و انرژی لازم برای فعالیت سلولی و بدن را تأمین می‌کنند.

متابولیسم بدن شما همیشه در حال فعالیت است. حتی زمانی که در حال استراحت هستید یا به خواب عمیق فرو رفته باشید هم سوخت وساز به شکل خاص خود در حال ادامه است.

رفتارهای ناخودآگاهی همانند تپش قلب، نفس کشیدن، حرکت عضلانی، جریان عصبی، فعالیت مغز و هزاران رفتار دیگر هر کدام به شکلی سوخت وساز بدن را فعال نگه می‌دارند. به این نوع از متابولیسم، متابولیک حیاتی گفته می‌شود.

متابولیسم حیاتی

میزان فعالیت این نوع از متابولیسم به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این موارد می‌توان به:

  • ساختمان، اندازه و ساختار بدن: افرادی که دارای اندام بزرگ و عضلانی هستند به نسبت کسانی که کوچک اندام و چاق هستند انرژی بیشتر و در نتیجه متابولیسم حیاتی فعال‌تری دارند.
  • جنسیت: مردان بیشتر از زنان دارای اندام‌های عضلانی‌تر هستند. مطالعات نشان داده است که در مقایسه یک مرد و زن با وزن و قد همانند، مرد به نسبت زنان متابولیسم حیاتی فعال‌تری دارند به این معنی که کالری بیشتری می‌سوزانند.
  • سن: زمانی که سن شما بالاتر می‌رود، عضلات به تدریج شروع به پیر شدن می‌کنند. این فرایند در گذر زمان فعالیت بدن و به عبارت بهتر متابولیسم حیاتی را درگیر کرده و سرعت آن را کاهش می‌دهد

متابولیسم حیاتی بدن را به سختی می‌توان به صورت خود خواسته با تغییر رفتار و استایل زندگی تغییر داد و می‌توان گفت که اختیار آن به دست خود ما نیست

علاوه بر متابولیسم حیاتی دو نوع دیگر از متابولیسم نیز وجود دارد که میزان مصرف کالری در بدن شما را مشخص می‌کند و عموماً می‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم:

مصرف کالری برای هضم (ترموژنز)

همان‌طور که متوجه شدید مصرف کالری در این متابولیسم به منظور هضم مواد غذایی خورده شده در بدن صورت می‌گیرد. عمل بلع، هضم، حرکت مواد و همچنین ذخیره مواد غذایی از جمله فعالیت‌های مصرف کننده کالری در سوخت وساز ترموژنز است.

حدود ۱۰ درصد کالری مواد غذایی که مصرف می‌کنند صرف هضم و فعالیت‌های دنباله‌دار آن می‌شود.

فعالیت فیزیکی

فعالیت‌های فیزیکی به مانند ورزش کردن یا انجام دادن کارهای روزانه به مانند راه رفتن و بلند کردن اجسام نیز کالری می‌سوزانند. فعالیت فیزیکی و کالری سوخته شده در فعالیت فیزیکی به مراتب راحت‌تر از دیگر انواع اشکال مصرف کالری متابولیسم بدن را می‌تواند تغییر دهد.

فعالیت بدنی
فعالیت بدنی

همه ما می‌دانیم که با ورزش کردن و انجام فعالیت‌های روزانه بیشتر می‌توانیم با مصرف کالری اضافی در قالب چربی‌ها لاغرتر شویم.

بر اساس اندازه گیری‌های انجام شده، فعالیت‌های روزانه ساده به مانند باغبانی کردن، گردش در پارک و همچنین فعالیت‌های شغلی می‌توانند ۱۰۰ تا ۸۰۰ کالری در روز مصرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *