مقایسه مزایا و معایب رژیم دوکان

مقایسه مزایا و معایب رژیم دوکان

بررسی مزایا و معایب رژیم دوکان

رژیم دوکان یک برنامه رژیمی مملو از پروتئین و خالی از کربوهیدرات است. در این رژیم شما مجاز به خوردن ۱۰۰ نوع غذا هستید؛ البته فقط پروتئین و سبزیجات. پزشکی فرانسوی به نام پیر دوکان این رژیم را طراحی کرده است و ادعا می‌کند اگر قوانین این رژیم را رعایت کنید، می‌توانید هفته‌ای ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید. طبق شواهد و تحقیقات، رژیم دوکان ممکن است باعث کاهش وزن شما شود. اما تهدیدی برای سلامتی است. بیماری‌های کلیوی و کبدی از عوارض جدی این رژیم است. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان مزایا و معایب رژیم دوکان را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

مزیت ها و عوارض رژیم دوکان

تمرکز اصلی رژیم دوکان بر کاهش وزن است. این رژیم، به جز کاهش ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی مزیت دیگری ندارد. درست است که با رژیم دوکان می‌توانید وزن خود را کاهش دهید. اگر شما بیماری دیابت دارید، به احتمال زیاد باید دوز داروهای خود را تغییر دهید. زیرا در مرحله اول و دوم اجازه مصرف هیچگونه کربوهیدراتی را ندارید. اگر شما بیماری کلیوی دارید، به احتمال زیاد مصرف زیاد پروتئین شما را با چالش‌ها و عوارض مختلفی روبه‌رو می‌کند. همچنین اگر مشکلات قلبی و یا گوارشی دارید، این رژیم به دلیل حذف تمامی فیبرها، مناسب شما نخواهد بود.

اگر اضافه وزن شما بسیار زیاد است، شاید مجبور باشید ماه‌ها و یا سال‌ها این رژیم را ادامه دهید. قطعا در طولانی مدت شما را از عادات سالم غذایی دور می‌کند.

مطالعه بیشتر : کاهش وزن سریع با رژیم غذایی دوکان

تاثیر رژیم دوکان در کاهش وزن

بنابر تجربه افراد، رژیم غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات پایین، سبب کاهش وزن در افراد چاق می‌شود. مرحله اول و دوم این رژیم مصرف هر گونه چربی و کربوهیدرات را منع کرده است، پس کاهش وزن قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. اگر هدف شما لاغری در کوتاه‌ترین زمان ممکن است، می‌توانید انواع رژیم لاغری را امتحان کنید.

کاهش وزن سریع با رژیم غذایی دوکان | متخصص تغذیه اصفهان

علمی بودن رژیم دوکان

تحقیقات گسترده‌ای در مورد رژیم دوکان صورت نگرفته است که بتواند به طور علمی کاهش وزن را تایید کند. در سال‌های گذشته تحقیقاتی بر روی زنان لهستانی که این رژیم را تجربه کرده‌اند، انجام شده که نشان می‌دهد با مصرف ۱۰۰۰ کالری در روز، ۱۵ کیلوگرم در ۸ تا ۱۰ هفته کاهش وزن داشته‌اند. از طرفی شواهد زیادی مبنی بر تاثیر مصرف پروتئین در کاهش وزن وجود دارد. البته باید در نظر داشت که در یک برنامه رژیمی سالم و بی‌خطر مصرف غلات و کربوهیدرات باید نقش عمده‌‌ای داشته باشد، اما در این رژیم این چنین نیست. همچنین متابولیسم بدن شما در هنگام مصرف پروتئین بسیار بیشتر از زمانی است که کربوهیدرات مصرف کرده‌اید. علاوه بر این، مصرف پروتئین مقدار هورمون گرلین در بدن را کاهش داده و ترشح چندین هورمون سیری را افزایش می‌دهد؛ به طوری که در نهایت کمتر غذا می‌خورید.

دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، رژیم دوکان با بسیاری از رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا متفاوت است. زیرا کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها را محدود می‌کند. رژیم دوکان یک رژیم غذایی پر پروتئین، کم کربوهیدرات و کم چربی است. محدود کردن مصرف چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها بر اساس شواهد علمی نیست. هرچند رژیم دوکان می‌تواند باعث لاغری شود اما به دلیل محدودیت‌های زیاد در مصرف چربی و کربوهیدرات می‌تواند مضراتی داشته باشد. این رژیم برای افراد مبتلا به بیماری قلبی، کلیوی، گوارشی و دیابت مناسب نیست.

مقایسه رژیم دوکان با رژیم اتکینز

رژیم اتکینز و دوکان بسیار به هم شبیه هستند. در هر دو، مصرف کربوهیدرات به حداقل میزان ممکن می‌رسد. با این حال، چند تفاوت اساسی وجود دارد:

  • در رژیم دوکان، افراد نیازی به شمارش کالری، کربوهیدرات یا سایر ارزش‌های غذایی ندارند.
  • رژیم اتکینز شیک، کافه و سایر غذاهای بسته‌بندی شده را توصیه می‌کند، در حالی که رژیم دوکان بر ۱۰۰ غذای طبیعی تاکید دارد.
  • رژیم دوکان لیستی از ۱۰۰ غذا به اضافه برخی موارد دیگر را در مرحله آخر ارائه می‌دهد، اما رژیم اتکینز محدودتر است.
  • رژیم دوکان بر مصرف پروتئین کم‌چرب از جمله لبنیات بدون چربی متمرکز است، در حالی که رژیم اتکینز محدودیتی برای چربی‌های لبنی، چربی گوشت یا هر نوع چربی اشباع ندارد.

مطالعه بیشتر:

بررسی فواید و معایب رژیم لاغری دوبرو

عوارض خوردن غذای سرخ شده

بررسی انواع مختلف روغن های سرخ‌ کردنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *