علل چاقی در کودکان

علل چاقی در کودکان

بررسی علل چاقی در کودکان

دلایل مختلف می تواند باعث اضافه وزن و چاقی در کودکان شود. در این بخش از سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان قرار است علل چاقی در کودکان را بررسی کنیم. شایع ترین علل عوامل ژنتیکی، فقدان فعالیت بدنی، الگوهای غذایی ناسالم و یا ترکیبی از این عوامل است. تنها در موارد نادر، داشتن اضافه وزن از یک وضعیت پزشکی مانند یک مشکل هورمونی ناشی می شود. یک معاینه فیزیکی و برخی آزمایش های خون می تواند احتمال ایجاد بیماری های مختلف در اثر چاقی را بررسی کند.

اگرچه سابقه خانوادگی در چاقی کودکان بسیار موثر است، اما همه کودکان با سابقه خانوادگی اضافه وزن ندارند. کودکانی که والدین یا برادران یا خواهرانشان دارای اضافه وزن هستند ممکن است در معرض افزایش خطر ابتلا به اضافه وزن باشند، اما این می تواند به رفتارهای خانوادگی خانواده مانند عادات خوردن و فعالیت نیز مرتبط باشد. رژیم غذایی و سطح فعالیت کودک در تعیین وزن کودک اهمیت زیادی دارد. امروزه بسیاری از کودکان زمان زیادی دچار عدم فعالیت هستند. به عنوان مثال، به طور میانگین، کودک هر روز حدود چهار ساعت از وقت خود را به تماشای تلویزیون می گذراند. همانطور که کامپیوترها و بازی های ویدئویی به طور فزاینده ای محبوب می شوند، تعداد ساعات غیر فعال شدن کودکان نیز افزایش می یابد.

چاقی در کودکان چگونه مشخص می شود؟

بهترین فرد برای تعیین اینکه آیا کودک شما اضافه وزن دارد یا نه، دکتر فرزند شما است. در تعیین اینکه آیا کودک شما دارای اضافه وزن است، پزشک وزن و قد کودک شما را اندازه گیری کرده و شاخص توده بدنی را برای مقایسه این مقدار با ارزش های استاندارد محاسبه می کند. دکتر همچنین سن و الگوهای رشد فرزند شما را در نظر خواهد گرفت.

چاقی در کودکان زمینه چه بیماری هایی می باشد؟

کودکان چاق در معرض شمار زیادی از بیماری ها هستند، از جمله:

 • دیابت
 • کلسترول بالا
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • مشکلات استخوانی
 • بیماری های پوستی مانند جوش، عفونت های قارچی و آکنه

راه های رهایی از چاقی موضعی | متخصص تغذیه اصفهان

دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

روشهای  کاهش اضافه وزن کودک

اگر فرزند شما اضافه وزن دارد، بسیار مهم است که او احساس کند که از او حمایت می کنید. احساسات کودکان در مورد خود اغلب بر اساس احساس والدینشان در مورد آنها است و اگر فرزندانتان را با هر وزنی که است بپذیرید و او را سرزنش نکنید بیشتر به فکر کاهش وزن خود خواهد افتاد. مهم است که با فرزندانتان درباره وزن او صحبت کنید و به آنها اجازه می دهید تا نگرانی های خود را با شما به اشتراک بگذارند.

والدین باید به تدریج عادات غذایی را در خانواده تغییر دهند. با مشارکت کل خانواده، همه عادت های سالم تدریس می شوند و کودک دارای اضافه وزن احساس تنهایی نمی کند.

جلوگیری از چاقی در کودکان

راه های بسیاری برای جذب کل خانواده به عادات سالم وجود دارد، اما افزایش فعالیت بدنی خانواده بسیار مهم است. برخی از راه های انجام این کار عبارتند از:

 • بیشترین تلاش خانواده باید توجه به کاهش وزن کودک با انجام فعالیت های روزانه باشد.
 • فعالیت های خانوادگی را طوری برنامه ریزی کنید که همه با هم ورزش کنید مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، یا شنا.
 • به طور منظم ورزش کرده و فعالیت بدنی انجام دهید زیرا اگر فرزند شما نیز شما را اینگونه ببیند او نیز مانند شما می خواهد که فعال باشد.
 • تلاش کنید تا میزان زمان و هزینه زندگی خود و خانواده تان را در فعالیت های غیرمتعارف مانند تماشای تلویزیون یا بازی های ویدئویی صرف نکنید.
 • به نیازهای فرزندتان آگاه باشید. کودکان دارای اضافه وزن ممکن است در مورد مشارکت در فعالیت های خاص احساس ناراحتی کنند. مهم است که به فرزند خود در پیدا کردن فعالیت های بدنی که از آنها لذت می برد کمک کنید تا از آن خجالت نکشیده یا برای او دشوار نباشد.

مطالعه بیشتر:

فیبر غذایی چیست؟ و چه فوایدی دارد؟

رژیم اتکینز | فواید و عوارض آن

کنترل قند خون با مواد غذایی مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *