علل ضرورت مصرف بیشتر فیبر

علل ضرورت مصرف بیشتر فیبر

بررسی علل ضرورت مصرف بیشتر فیبر

براساس یک مطالعه جدید، بزرگسالان سالمی که روزانه رژیم غذایی متنوعی حاوی حداقل ۸ تا ۱۰ گرم فیبر محلول در چربی می‌خورند، میکروب‌های مقاوم کمتری در برابر آنتی بیوتیک دارند. در این مطلب از سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان به بررسی علل ضرورت مصرف بیشتر فیبر خواهیم پرداخت.

میکروب‌هایی که در برابر آنتی بیوتیک های مختلف متداول مانند تتراسایکلین و آمینوگلیکوزید مقاومت دارند. منبع خطر برای افراد در سراسر جهان هستند که احتمالاً در طول دهه‌های آینده بدتر می‌شوند. مقاومت ضدمیکروبی در افراد تا حد زیادی در میکروبیوم روده آنها مستقر است. جایی که میکروب‌ها برای زنده ماندن در تماس با آنتی بیوتیک ها، حامل استراتژی‌های رمزگذاری شده ژنتیکی هستند.

مطالعه بیشتر : ارتباط کاهش وزن با بهبود افسردگی

سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقات تغذیه انسان ARS در کالیفرنیا، می‌گوید: «نتایج به طور مستقیم به این ایده منجر می‌شود که اصلاح رژیم غذایی این پتانسیل را دارد که یک سلاح جدید در مبارزه با مقاومت ضدمیکروبی باشد.»

تاثیر مصرف فیبرها بر سلامتی | متخصص تغذیه اصفهان

در این مطالعه، محققان به دنبال ارتباط خاص بین میزان ژنهای مقاوم آنتی بیوتیکی در میکروب‌های روده انسان با فیبر و پروتئین حیوانی در رژیم‌های غذایی بزرگسالان بودند. محققان دریافتند مصرف مداوم رژیم غذایی با میزان بالاتر فیبر و مقادیر کمتر پروتئین، به ویژه گوشت گاو و گوشت خوک، با سطح پایین‌تر ژن‌های مقاومت ضدمیکروبی (ARG) در بین میکروب‌های روده آنها ارتباط داشت.

کسانی که کمترین سطح ARG را در میکروبیوم های روده خود دارند نیز فراوانی بیشتری از میکروب‌های بی هوازی داشتند. باکتری‌هایی که هنگام وجود اکسیژن شکوفا نمی‌شوند و مشخصه‌ای از روده سالم با التهاب کم هستند. اما میزان پروتئین حیوانی در رژیم غذایی پیش بینی کننده سطح بالای ARG نبود. قوی‌ترین شواهد، مربوط به ارتباط مقادیر بالاتر فیبر محلول در رژیم غذایی با سطح پایین‌تر ARG ها بود.

دکتر رضا اطمینانی را در اینستاگرام دنبال کنید

فیبر محلول در آب، نوع اصلی فیبر موجود در دانه‌هایی مانند جو و جودوسر؛ حبوبات مانند لوبیا، عدس و نخود فرنگی؛ دانه‌ها مانند دانه چیا و آجیل؛ و برخی از میوه‌ها و سبزیجات مانند هویج، انواع توت‌ها، کنگر فرنگی، کلم بروکلی و کدو حلوایی است. رژیم غذایی ما مواد غذایی را برای میکروب‌های روده فراهم می‌کند. از اینرو آنچه ما می‌خوریم ممکن است راه حلی برای کاهش مقاومت ضد میکروبی از طریق اصلاح میکروبیوم های روده باشد.


مطالعه بیشتر:

قرص های افسردگی بر چاقی و لاغری

تاثیر مصرف فیبرها بر سلامتی

خوراکی هایی برای پیشگیری از کم آبی بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *