رژیم اتکینز | فواید و عوارض آن

رژیم اتکینز | فواید و عوارض آن

رژیم اتکینز چیست؟

در این بخش از سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان قرار است به معرفی و بررسی عوارض و فواید برنامه غذایی رژیم اتکینز بپردازیم. رژیم اتکینز توسط دکتر رابرت اتکینز خلق شد. متخصص قلبی که علاقه او به فواید رژیم غذایی کربوهیدرات های ساده ( یا رژیم لو کرب) اولین بار در کتاب «انقلاب رژیم غذایی دکتر اتکینز» در سال ۱۹۷۲ به اوج خود رسید. این رژیم غذایی شامل چهار مرحله است. که از میزان کمی کربوهیدرات شروع می شود و به تدریج بیشتر غذا می خورید تا اینکه به وزن مورد نظر خود برسید.

به عنوان مثال، در مرحله اول رژیم اتکینز ، ۲۰ گرم در روز «کربوهیدرات خالص»، ۱۲ تا ۱۵ گرم «سبزیجات پایه» مانند شابانک، گوجه ‌فرنگی و کلم بروکسل، طبق برنامه سنتی اتکینز ۲۰  برای کاهش وزن بیشتر، مصرف می شود. دو تکرار دیگر رژیم اتکینز ۴۰ است، که برای کسانی که کمتر از ۴۰ پوند وزن دارند، مناسب است. همچنین اتکینز ۱۰۰، طرح دیگری است که برای کسانی که به دنبال حفظ وزن فعلی خود هستند، به کار می رود. به ترتیب ۴۰ گرم و ۱۰۰ گرم کربوهیدرات خالص در روز.

به طور کلی، نظریه رژیم اتکینز بر این است که با محدود کردن کربوهیدرات، بدن شما باید یک سوخت جایگزین پیدا کند. بنابراین قند ها و نشاسته های ساده مثل سیب‌زمینی، نان سفید و برنج همه محدود شود؛ پروتئین و چربی ها مثل مرغ، گوشت و تخم‌مرغ بیشتر مصرف می شوند. در نتیجه، چربی بدن به جای کربوهیدرات ها و مواد قندی آن، مصرف می شود.

بررسی فواید و عوارض برنامه غذایی رژیم اتکینز

مزایا این رژیم غذایی شامل:
  • کاهش وزن سریع
  • مصرف غذاهای عاری از گلوتن

یک دیدگاه روانشناسانه هم در مورد رژیم اتکینز با محدود کردن کربوهیدرات وجود دارد. اینکه، هنگامی که شخص وزن خود را رفته رفته کاهش می دهد، شانس رسیدن به هدف کاهش وزن را افزایش می دهند. این مفهومی است که روانشناسان آن را خودکارآمدی می نامند. یک هفته کاهش وزن سریع موفق، می تواند به شما در تقویت سیستم تلقین و ایجاد خودکارآمدی کمک کند.

مزیت های رژیم گیاه خواری برای حفظ سلامتی | متخصص تغذیه اصفهان

اما معایب رژیم اتکینز شامل:

در این نوع رژیم های غذایی کم کربوهیدرات مصرف چربی می تواند بیش از حد افزایش یابد و از قبال آن، نگرانی های بهداشتی و بیماری های مرتبط رو به افزایش خواهد رفت.

دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

کاندیدای مناسب رژیم اتکینز

اصولاً کسانی که به دنبال کاهش وزن در کوتاه مدت هستند، رژیم اتکینز را انتخاب می کنند. بسیاری از گیاهخواران نیز این رژیم را برای داشتن وزنی متعادل دنبال می کنند. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که این دست رژیم های غذایی برای کاهش وزن، که رژیم های لو کرب خوانده می شوند، برای همه ساخته نشده اند. رژیم های غذایی کم کالری فقط برای افرادی که تحت نظارت پزشکی هستند مناسب است.

در بیشتر موارد ، از این رژیم ها، در مورد افراد چاق استفاده می شود که سلامتی شان به دلیل وزن بالا در معرض خطر است. رژیم های لو کرب، مانند رژیم اتکینز، همیشه برای کسانی که مبتلا به دیابت یا سایر شرایط نیستند، از نظر پزشکی مناسب نیست. علاوه بر این، کنار گذاشتن رژیم کم کالری هم می تواند مشکل ساز باشد.

بعد از کاهش سریع وزن، یا باید به سراغ رژیم غذایی سنتی تری سوئیچ کنید یا به عادت های غذایی قدیمی، برگردید. به طور کلی، بهترین رژیم های غذایی، می بایست تحت نظر پزشک و نظارت وی با توجه به شرایط جسمی و مشکلات فرد انتخاب شوند تا به نتیجه درست و مناسب منجر شوند.


مطالعه بیشتر:

روشهای ترک ریزه خواری

روغن پالم چیست؟

فیبر غذایی چیست؟ و چه فوایدی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *