تغذیه‌ سالم و مناسب در ماه رمضان چیست؟

تغذیه‌ سالم و مناسب در ماه رمضان چیست؟

بررسی تغذیه‌ سالم و مناسب در ماه رمضان

در نوشته امروز سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان به مطالعه تغذیه‌ سالم و مناسب در ماه رمضان خواهیم پرداخت. در فاصله ی افطار و سحر حتماً آب زیاد بنوشید تا از کم آب شدن بدن جلوگیری کنید و احساس تشنگی را کاهش دهید. مهم ترین نوشیدنی ای که در طول ماه رمضان باید مصرف کنید آب است، چون برخلاف دیگر نوشیدنی ها هیچ کالری ای ندارد و به برطرف شدن تشنگی شما کمک می کند. حتماً دست کم ۸ تا ۹ لیوان آب بنوشید.

  • مصرف قهوه و چای را به ویژه در زمان سحر به کلی کنار بگذارید یا محدود کنید چون ادرارآور هستند (آب بدن از طریق ادرار از دست می رود) و باعث کم آب شدن بدن می شوند.
  • میوه و سبزیجات بیشتر مصرف کنید چون مملوء از آب و فیبر هستند و مدت طولانی ای در روده ها باقی می مانند و تشنگی را کاهش می دهند.

مطلب پیشنهادی : روش های لاغری در ماه رمضان

از خوردن مواد غذایی سرخ شده، چرب و قندی خودداری کنید چون تشنگی را بیشتر می کنند و کالری و چربی بسیار زیادی دارند. این مواد هوس های غذایی را هم بیشتر می کنند و باعث افزایش وزن می شوند. به جای مواد قندی از میوه ها استفاده کنید و مواد غذایی را به جای سرخ کردن، کباب یا آبپز کنید یا بپزید.

تغذیه‌ سالم و مناسب در ماه رمضان چیست؟ | متخصص تغذیه اصفهان

دکتر رضا اطمینانی را در اینستاگرام دنبال کنید

  • وعده ی سحری را هرگز از قلم نیندازید چون باعث متعادل شدن قند خون در طول روز که روزه هستید می شود و به همین دلیل وعده ی غذایی بسیار مهمی محسوب می شود. نخوردن سحری منجر به احساس گرسنگی در طول روز خواهد شد.
  • در طول روز که روزه هستید از انجام ورزش خودداری کنید. این کار خطرناک است و پذیرفته نیست چون باعث از دست رفتن توده ی عضلانی شما می شود. انجام ورزش را به قبل از سحر یا بعد از افطار موکول کنید.
  • باز کردن روزه هنگام افطار را با یک یا دو عدد خرما شروع کنید تا سطح قند خون تان دوباره بالا رود. سپس یک لیوان آب و یک سوپ گرم بخورید تا بعد از ساعت های طولانی و متمادی روزه بودن، معده ی شما آرام بگیرد. سپس سراغ غذای اصلی بروید که حاوی کربوهیدرات های پیچیده، گوشت سفید و سبزیجات باشد.
  • دو تا سه ساعت بعد از افطار به میزان متعادلی مواد قندی بخورید. توصیه می شود از مصرف روزانه ی شیرینی جات خودداری و آن را به دو بار در هفته محدود کنید.
  • میوه ها بهترین گزینه برای میان وعده هستند (مقدار آن برای هر فردی متفاوت است).

مطالعه بیشتر:

راه های جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان

خوراکی‌ های مناسب سم زدایی بدن در ماه رمضان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.