تاثیر پیشگیری از سرطان با غذا یا مکمل

تاثیر پیشگیری از سرطان با غذا یا مکمل

بررسی تاثیر پیشگیری از سرطان با غذا یا مکمل

در این مقاله از سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان تاثیر پیشگیری از سرطان با غذا یا مکمل را مورد بررسی قرار دهیم. بین میزان دریافت مواد مغذی و احتمال ابتلا به سرطان ارتباط وجود دارد. دانستن این موضوع که مواد مغذی و منبع دریافت آن‌ ها (غذا یا مکمل) چه تاثیری بر روی سلامتی دارند، بسیار مهم است. اخیراً محققان با مطالعه ای که روی ۲۷ هزار نفر انجام دادند به نتایج زیر دست پیدا کردند:

  • بین دریافت کافی ویتامین K و منیزیم با افزایش طول عمر ارتباط وجود دارد.
  • دریافت کافی ویتامین‌ A، ویتامین K و روی احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی – عروقی را کاهش می دهد.
  • دریافت بیش از حد کلسیم احتمال مرگ ناشی از سرطان را افزایش می ‌دهد.

رژیم غذایی برای تقویت استخوان | متخصص تغذیه اصفهان

هنگامی که در این مطالعه منبع دریافت ریزمغذی ‌ها مورد مطالعه قرار گرفت نتایج زیر به دست آمد:

  • دریافت ویتامین K و منیزیم از طریق مواد غذایی طول عمر را افزایش می دهد. اما مکمل این مواد مغذی چنین اثری ندارد. ویتامین K در سبزیجات سبز رنگ، مغزهای خوراکی و روغن های گیاهی و منیزیم در ماهی سالمون، سبزیجات برگ سبز، آووکادو و موز یافت می شود.
  • هنگامی که روی و ویتامین ‌های A و K از طریق مواد غذایی تامین شوند احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی – عروقی را کاهش می دهند. اما دریافت آن ها از طریق مکمل‌ ها اثر مشابهی ندارد. سبزیجاتی مانند هویج، کدو حلوایی و … حاوی پیش ساز ویتامین A هستند که در بدن به ویتامین A تبدیل می شود. انواع گوشت، حبوبات و مغزهای خوراکی حاوی روی هستند.
  • هیچ ارتباطی بین کلسیم مواد غذایی با افزایش خطر مرگ ناشی از سرطان وجود ندارد. اما اگر دریافت کلسیم از طریق مکمل‌ ها بیش از ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز باشد این خطر افزایش می یابد. بهترین منبع کلسیم لبنیات کم چرب است.
  • در افرادی که به کمبود مواد مغذی مبتلا هستند دریافت مکمل‌ ها تاثیری بر روی مرگ و میر ندارد.

دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

نتایج این مطالعه نشان می دهد اگر به کمبود مواد مغذی مبتلا نیستید نیازی به دریافت مکمل ندارید. در این شرایط بهترین منبع دریافت ویتامین ‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن شما مصرف طیف متنوعی از مواد غذایی است.


مطالعه بیشتر:

تاثیر رژیم غذایی بر سلامت روان

مصرف گردو برای مبتلایان به دیابت نوع ۲

عوارض و خطرات مصرف غذاهای فرآوری شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *