تاثیر رژیم کتوژنیک بر افسردگی

تاثیر رژیم کتوژنیک بر افسردگی

بررسی تاثیر رژیم کتوژنیک بر افسردگی

در مقالات قبلی به موضوع چگونه رژیم کتوژنیک ممکن است افسردگی را بهبود بخشد پرداختیم. در این نوشتار سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان به تاثیر رژیم کتوژنیک بر افسردگی میپردازیم.

از سوی دیگر، رژیم کتوژنیک ممکن است باعث ایجاد علائم افسردگی یا تشدید افسردگی در برخی افراد شود. سازگاری و تطابق با رژیم کتوژنیک ممکن است آسان نباشد و مدیریت و کنترل برخی از علائم اولیه شایع تغییر بدن به سمت کتوز، می‎تواند دشوار باشد. این علائم می‎تواند شامل سردرد، اختلالات خواب، کرامپ عضلانی و خستگی باشد. با این حال، اگر مصرف مایعات و الکترولیت‌ها افزایش یابد، گاهی اوقات علائم برطرف می‎شوند. صرف نظر از این، مواجهه با این علائم ممکن است باعث ایجاد احساس افسردگی در فرد شود.

مطالعه بیشتر : راه های افزایش جذب آهن از مواد غذایی

به علاوه، رژیم غذایی برای اکثر افراد بسیار محدود کننده است و فرد را ملزم می‎کند که از مصرف شکر، نشاسته، حبوبات، میوه‎ها و سبزیجات پر کربوهیدرات اجتناب کند. این محدودیت بیش از حد ممکن است باعث ایجاد احساس افسردگی در فرد شود، اجتناب از غذاهای کربوهیدراتی، ایجاد تغییر قابل توجه و ناگهانی در رژیم غذایی معمولی یا حتی کمبود مواد مغذی می‎تواند علت این موضوع باشد.

  • عدم دریافت کافی زینک (روی)، منیزیم یا سلنیوم در رژیم غذایی ممکن است در بروز افسردگی تأثیر داشته باشد.
  • علاوه بر این، مطالعه‎ای بر روی بیش از ۹۰۰۰۰ نفر نشان داد که حذف هر گروه غذایی از رژیم غذایی با بروز افسردگی مرتبط بوده است.
  • ممکن است انزوای اجتماعی نیز به عنوان علت در نظر گرفته شود. به خصوص اگر بسیاری از دورهمی‎های اجتماعی فرد، حول محور غذا باشد.
  • اگر فرد اغلب در خانه آشپزی کند تا به رژیم کتوژنیک پای‎بند بماند و به این علت از نظر اجتماعی منزوی‌تر شود، ممکن است دوره‎های افسردگی را تجربه کند.

پس رژیم کتوژنیک می‌تواند محدود کننده و به طور بالقوه از نظر اجتماعی منزوی کننده باشد و مدیریت و کنترل برخی از علائم، به ویژه زمانی که برای اولین بار فرد این رژیم غذایی را شروع می‎کند، ممکن است دشوار باشد. این موضوع ممکن است باعث شود که فرد احساس افسردگی کند.

متخصص تغذیه اصفهان |  رژیم غذایی پر از چربی و افسردگی

نکاتی در مورد احساس افسردگی حین رژیم کتوژنیک

مهم است که به یاد داشته باشید بین احساس افسردگی گهگاه و داشتن اختلال افسردگی تفاوت وجود دارد. اینکه گاهی اوقات فرد احساس غمگینی داشته باشد، طبیعی است، اما اگر این احساس بر توانایی فرد برای زندگی عادی تأثیر می‎گذارد، باید از متخصص مربوطه کمک گرفت. اگر فرد احساس می‎کند که رژیم غذایی‎اش باعث ایجاد احساس افسردگی در او می‎شود، زیرا بیش از حد محدود کننده است. عوارض جانبی ناخوشایندی دارد یا باعث انزوای اجتماعی می‎شود، باید آن را متوقف کند. رژیم کتوژنیک تنها رژیم غذایی موفق برای کاهش وزن نیست و می‎توان به کاهش وزن در برنامه‎های غذایی دیگر و کمتر محدود کننده دست یافت. با این حال، اگر از این نوع رژیم غذایی برای کنترل قند خون یا صرع استفاده می‎شود، باید برای راهنمایی بیشتر با متخصصین تغذیه مشورت کرد.

برای ادامه دادن رژیم کتوژنیک چند استراتژی وجود دارد که می‌توان در نظر گرفت

منتظر عوارض اولیه رژیم کتوژنیک باشید

اگر به تازگی رژیم کتوژنیک را شروع کرده‎اید، علائم شما ممکن است به عوارض اولیه کتوژنیک مرتبط باشد. صبور بودن در چند روز اول شروع رژیم و اطمینان از نوشیدن مقدار فراوان مایعات و مکمل حاوی الکترولیت‌ها، انتقال از رژیم عادی به رژیم کتوژنیک را آسان‎تر می‎کند.

بر دریافت پروتئین با کیفیت بالا و سبزیجات تمرکز کنید

اگر به اندازه کافی مواد مغذی مطلوب و مناسب خلق و خو دریافت نمی‎کنید، سعی کنید مواد غذایی با کیفیت بالا را در رژیم غذایی خود بگنجانید. موادغذایی غنی از منیزیم مانند آووکادو، بادام و شکلات تلخ بدون شکر می‎تواند به کنترل علائم افسردگی کمک کنند.

دکتر رضا اطمینانی را در اینستاگرام دنبال کنید

رژیم کتوژنیک دوره‎ای (چرخه کربوهیدرات) را امتحان کنید

این نوع از رژیم کتوژنیک به شما این اجازه را می‎دهد یک روز در هفته کربوهیدرات مصرف کنید، که ممکن است رعایت رژیم غذایی را در دراز مدت بدون حذف کردن غذاهای مورد علاقه خود یا حذف کربوهیدرات آسان‎تر کند.

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی محبوب برای کاهش وزن و کنترل قند خون است، اما در گذشته برای درمان صرع در نظر گرفته شده بود. همچنین این رژیم می‏تواند اثرات قوی دیگری بر روی مغز داشته باشد و می‌تواند در کنترل اختلالات خلقی نقش داشته باشد. شواهد جدید نشان می‎دهد که رژیم کتوژنیک ممکن است از مسیرهای مختلفی به افسردگی کمک کند. با این حال، ماهیت محدود کننده این رژیم ممکن است باعث شود برخی افراد احساس افسردگی کنند. اگر می‌خواهید رژیم کتوژنیک را برای کاهش علائم افسردگی و کنترل آن امتحان کنید، باید تحت نظر متخصصین تغذیه پیشنهاد و طراحی شود.


مطالعه بیشتر:

برای درمان کمبود آهن چه بخوریم؟

تغذیه‌ در بیماران مبتلا به تشنج

رژیم غذایی برای کنترل سندرم تخمدان پلی‎کیستیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *