بررسی فواید و معایب رژیم لاغری دوبرو

بررسی فواید و معایب رژیم لاغری دوبرو

آشنایی با فواید و معایب رژیم لاغری دوبرو

رژیم دوبرو بر خوردن غذاهای سالم و کامل و استفاده از غذاهای کم فرآوری شده تاکید دارد که می‌تواند علاوه بر کاهش وزن به پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها کمک کند. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان فواید و معایب رژیم لاغری دوبرو را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

رژیم دوبرو نوعی رژیم لاغری است. بسیاری از غذاهای رژیم دوبرو دارای مواد مغذی مهمی مانند فیبر هستند که به آرامی در دستگاه گوارش شما حرکت می‌کنند تا به افزایش احساس سیری کمک کنند. زمانی که شما سیر هستید، کمتر غذا می‌خورید. در نتیجه کالری کمتری دریافت می‌کنید. کمبود کالری باعث می‌شود که بدن برای تامین سوخت خود، به سراغ چربی‌ها برود. بنابراین چربی‌سوزی و لاغری اتفاق می‌افتد.

این رژیم همچنین نوعی رژیم کم کربوهیدرات است که ممکن است به افزایش متابولیسم و ​​کاهش گرسنگی و چربی شکم کمک کند. علاوه بر این، این طرح شامل روزه متناوب است که نشان داده شده است به کاهش وزن کمک می‌کند. در واقع، طی یک بررسی مشخص شد که روزه داری متناوب ممکن است به اندازه کاهش کالری در کاهش وزن موثر باشد. ۳ تا ۱۲ هفته روزه داری متناوب می‌تواند منجر به کاهش وزن تا ۸ درصد از وزن بدن شما شود. علاوه بر این، تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که روزه داری متناوب ممکن است به طور موقت متابولیسم شما را افزایش دهد، که می‌تواند به بدن شما کمک کند کالری بیشتری در طول روز بسوزاند.

مطالعه بیشتر : آشنایی با رژیم لاغری دوبرو

سایر فواید رژیم دوبرو برای سلامتی

علاوه بر کاهش وزن، رژیم سلبریتی‌ها ممکن است مزایای دیگری نیز داشته باشد. این فواید سلامتی عبارت‌اند از:

بهبود سلامت مغز:

اگرچه تحقیقات بیشتر به مطالعات حیوانی محدود می‌شوند، اما نشان داده شده است که روزه داری متناوب می‌تواند عملکرد مغز را تقویت کند و علائم پیری مغز را کُند کند.

کاهش التهاب:

مطالعات نشان می‌دهد که روزه‌داری متناوب می‌تواند التهاب بدن را کاهش دهد. با کاهش التهاب بدن، کمتر به بیماری‌های مزمن مبتلا خواهید شد.

بهبود سلامت قلب:

ثابت شده است که روزه‌داری متناوب و رژیم‌های کم کربوهیدرات سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون را کاهش می‌دهند که ممکن است سلامت قلب را بهبود بخشند.

تثبیت قند خون:

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که کاهش مصرف کربوهیدرات‌ می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد و توانایی بدن شما را برای استفاده بهتر از انسولین (هورمونی که در کنترل قند خون نقش دارد) افزایش می‌دهد.

رژیم دوبرو را بدون مشورت با دکتر تغذیه و رژیم امتحان نکنید.

آشنایی با رژیم لاغری دوبرو | متخصص تغذیه اصفهان

معایب و عوارض رژیم دوبرو

علی‌رغم بسیاری از مزایای احتمالی مرتبط با رژیم دوبرو، نکات منفی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت:

  • بسیاری از طرح‌های استفاده شده در این رژیم از دیگر رژیم‌ها استخراج شده است و فقط با تغییر نام تجاری ارائه شده است. عدم ارائه ایده‌های جدید یکی از بارزترین انتقادهای واردشده به رژیم لاغری دوبرو است.
  • علاوه بر این، این برنامه روی رسیدن به بهترین ظاهر فیزیکی شما با کاهش وزن بیشتر و کند کردن علائم پیری تمرکز دارد. در واقع، در این رژیم، ظاهر زیبا بر سلامت کلی اولویت دارد که یکی از معایب اصلی این برنامه غذایی به شمار می‌رود.
  • این رژیم همچنین توصیه‌های بسیار کلی در مورد نوع غذاها و میزان مصرف، ارائه می‌دهد. در حالی که این مورد ممکن است برای افرادی که به دنبال انعطاف در برنامه غذایی خود هستند خوب باشد، برای دیگران ممکن است رعایت آن سخت باشد، چرا که حداقل راهنمایی را در مورد نوع و مقدار غذاهای مصرفی ارائه می‌دهد.
  • علاوه بر این، این برنامه ممکن است بسته به غذاهایی که انتخاب می‌کنید و مقدار غذایی که برای خوردن در طول روز انتخاب می‌کنید، کالری بسیار کمی داشته باشد. اگرچه کاهش کالری می‌تواند باعث کاهش وزن شود، اما نخوردن غذای کافی می‌تواند به متابولیسم شما آسیب برساند و ممکن است عوارض جانبی مانند خستگی، ضعف، تغییرات خلق و خو و عدم تمرکز ایجاد کند.
  • در نهایت، در حالی که رژیم روزه داری متناوب به‌طورکلی امن است، اما برای افراد دارای شرایط سلامت خاص مانند دیابت نوع ۱ یا فشار خون پایین، نامناسب است.
  • همچنین، روزه برای زنان باردار یا شیرده نیز مناسب نیست. زنان نسبت به محدودیت کالری حساس‌تر هستند و برخی شواهد نشان می‌دهند که روزه‌داری ممکن است اثرات منفی بر باروری داشته باشد. بنابراین، زنان ممکن است بخواهند از یک رویکرد اصلاح‌شده‌تر برای این رژیم استفاده کنند و تنها چند روز در هفته به جای هر روز، روزه‌داری را انجام دهند.
  • نداشتن ایده جدید، نداشتن راهنمای غذایی مشخص و کامل، اولویت داشتن زیبایی و نه سلامت و صدمه به سیستم متابولیسم بدن از معایب رژیم غذایی دوبرو است.

برای رژیم دوبرو، با چه پزشکی مشورت کنیم؟

تمامی رژیم‌ها، در کنار فواید خود عوارض جانبی بالقوه‌ای دارند و برای همه افراد مناسب نیستند. هر فرد دارای ساختار بدنی متفاوت است و نیاز به یک رژیم غذایی منحصر به فرد دارد. دکتر تغذیه فردی است که می‌تواند نیازهای غذایی شما را تشخیص دهد و بهترین رژیم غذایی را برای شما ارائه کند. همچنین برای شروع هر رژیمی، شما نیاز به اطلاعات بیشتری خواهید داشت. مشورت با یک متخصص تغذیه شما را از هشدارها و خطرات هر رژیم غذایی آگاه خواهد کرد.

دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

سوالات متداول در مورد رژیم دوبرو

می توانید سؤال خود را در انتهای این مطلب ثبت کنید تا در اولین فرصت به آن پاسخ دهیم.

فرق رژیم دوبرو با فستینگ چیست؟

در واقع رژیم فستینگ و دوبرو بسیار به یکدیگر شباهت دارند. اساس کار هر دو، روزه داری متناوب است. رژیم فستینگ، انوع مختلفی دارد و هر کدام روزه داری را به شکل متفاوتی در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد. در حالی که رژیم دوبرو معمولا روزه داری ۱۶ ساعته در روز را توصیه می‌کند.

آیا پیروی از رژیم دوبرو، واقعا می تواند باعث کاهش وزن شود؟

سازندگان رژیم لاغری دوبرو، می‌گویند که فواصل غذا خوردن به متابولیسم شما یک دوره تنظیم مجدد می‌دهد. هنگامی که بدن شما از طریق ذخایر گلوکز، سوخت مورد نیاز خود را تامین می‌کند، در واقع شروع به تجزیه چربی‌ها می‌کند. با کاهش مقدار انباشت چربی، طبیعتا وزن شما نیز کاهش می‌یابد.

با رژیم دوبرو چند کیلو لاغری می شویم؟

رژیم لاغری دوبرو تاثیر به سزایی در کاهش وزن دارد. به طوری که شما با رعایت چند هفته‌ای ای رژیم در دو فاز، می‌توانید تا ۸ درصد از وزن خود را کاهش دهید.

آیا بعد از رژیم دوبرو وزن برمی گردد؟

رژیم‌هایی که بر کاهش وزن سریع تاکید دارند، معمولا برگشت وزن را به دنبال دارند. فاز سوم رژیم دوبرو روی تثبیت وزن تمرکز دارد. با این حال، رعایت این رژیم برای طولانی مدت بسیار دشوار است. از این رو، بسیاری افراد در دراز مدت برگشت وزن را تجربه می‌کنند.


مطالعه بیشتر:

معرفی انواع شیر و خواص آن‌ها

عوارض لاغری با رژیم HCG

بررسی مزایا و معایب رژیم HCG

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *