ارتباط رژیم کتوژنیک و اختلال افسردگی

ارتباط رژیم کتوژنیک و اختلال افسردگی

بررسی ارتباط رژیم کتوژنیک و اختلال افسردگی

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات، با چربی بالا و پروتئین متوسط است. که در ابتدا برای افراد مبتلا به صرع، برای کمک به کنترل تشنج آن‎ها، استفاده می‌شد. این مقاله از سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه رژیم کتوژنیک ممکن است افسردگی را بهبود بخشد ( ارتباط رژیم کتوژنیک و اختلال افسردگی ) و در مقاله ای دیگر به موضوع چگونه کتوژنیک ممکن است باعث افسردگی شود  و اقداماتی که باید در صورت مصرف کتوژنیک و احساس افسردگی صورت گیرد خواهیم پرداخت.

در حال حاضر به طور گسترده به عنوان یک روش کاهش وزن استفاده می‎شود. قرار گرفتن در حالت کتوز، که در آن بدن انسان برای تأمین انرژی به جای کربوهیدرات از چربی استفاده می‎کند. سودمندی‎هایی به همراه دارد که سبب می‎شود بدن راحت ‎تردر وضعیت کمبود انرژی باقی بماند. با این وجود، با توجه به اینکه رژیم‎ غذایی می‏تواند بر مغز و سیستم عصبی تأثیر بگذارد (همانطور که در مورد صرع این اتفاق می‎افتد)، ممکن است بر خلق و خوی فرد نیز تاثیرگذار باشد.

تاثیر رژیم کتوژنیک بر خلق و خو و بهبود افسردگی

رژیم کتوژنیک اثرات مثبتی بر مغز و سیستم عصبی دارد. به نظر می‎رسد نه تنها اثرات سودمندی بر کنترل و درمان صرع یا اپی‎لپسی دارد، بلکه در کنترل میگرن، سایر اختلالات تشنجی و زوال عقل و آلزایمر نیز مؤثر می‎باشد. علاوه بر این، برخی شواهد علمی از استفاده از رژیم کتوژنیک برای کمک به درمان اختلالات خلقی، از جمله افسردگی حمایت می‌کنند، چرا که این رژیم ممکن است به طرق مختلف بر مغز و سیستم عصبی انسان تأثیر مثبت بگذارد.

مطالعه بیشتر : برای درمان کمبود آهن چه بخوریم؟

در ادامه برخی از عواملی که رژیم کتوژنیک ممکن است از طریق آن‎ها افسردگی را بهبود بخشد، ذکر شده است.

افزایش GABA:

گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) یک انتقال دهنده عصبی است که نقش کلیدی در کنترل استرس، اضطراب و خلق و خو ایفا می‏کند. سطوح پایین GABA با افسردگی بالینی مرتبط نشان داده شده است. مطالعات حیوانی نشان داده که پیروی از یک رژیم غذایی کتوژنیک می‎تواند سطوح GABA در گردش خون را افزایش دهد. و به طور بالقوه علائم افسردگی را بهبود بخشد. با این حال، نیاز به انجام تحقیقات بیشتری وجود دارد.

چگونگی تاثیر رژیم کتوژنیک بر دیابت | متخصص تغذیه اصفهان

بهبود عملکرد میتوکندریایی:

میتوکندری‏ها از اجزای سلولی هستند که انرژی لازم برای عملکرد سلول‎ها را فراهم می‌کنند. اختلال عملکرد میتوکندری، مانند تولید مقادیر ناکافی انرژی برای عملکرد صحیح سلول، در افسردگی نقش دارد. افراد مبتلا به افسردگی نسبت به افراد سالم در مغز خود سطوح پایین‎تری از آدنوزین تری فسفات (ATP که، یک ترکیب تأمین کننده انرژی است، را دارند. به این ترتیب، رژیم‎های کتوژنیک ممکن است تولید ATP را در افراد مبتلا به اختلال عملکرد میتوکندریایی تسهیل کند.

کاهش التهاب:

التهاب مزمن با افسردگی مرتبط می‎باشد. التهاب یک پاسخ ایمنی ناکارآمد است که می‏تواند فرد را مستعد بسیاری از مشکلات دیگر، از جمله مقاومت به انسولین، استرس اکسیداتیو، اختلال عملکرد میتوکندری، و سرکوب GABA کند. با این حال، رژیم کتوژنیک دارای برخی خواص ضد التهابی است و می‎تواند التهاب مزمن را بهبود بخشد. این اتفاق ممکن است به این دلیل باشد که استفاده از کتون‎ها بعنوان منبع انرژی نسبت به استفاده از گلوکز برای تولید انرژی، ترکیبات پیش التهابی کمتری به نام گونه‎های اکسیژن واکنش‎پذیر تولید می‎کنند.

تنظیم عملکرد انسولین:

انسولین، هورمونی که به کنترل سطح قند خون کمک می‎کند، ممکن است در افسردگی و وضعیت خلق و خو نیز نقش داشته باشد. برخی از افراد، به ویژه آن‎هایی که رژیم غذایی سرشار از قند ساده و نشاسته تصفیه شده دارند. ممکن است دچار مقاومت به انسولین شوند؛ یعنی حالتی که بدن آن‎طور که باید به انسولین پاسخ نمی‎دهد. مقاومت به انسولین نه تنها با افزایش وزن، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی مرتبط است، بلکه با افسردگی نیز ارتباط دارد. با این وجود، پیروی از یک رژیم کتوژنیک، که قند و نشاسته را محدود می‎کند و به ثابت نگه داشتن سطح قند خون کمک می‎کند، می‎تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد.

دکتر رضا اطمینانی را در اینستاگرام دنبال کنید

کاهش استرس اکسیداتیو:

استرس اکسیداتیو به آسیب سلولی ناشی از رادیکال‎های آزاد اشاره دارد. رادیکال‎های آزاد ترکیبات ناپایداری هستند که انسان در زندگی روزمره خود در معرض آن‎ها قرار می‎گیرد. و در صورت تجمع در بدن می‎توانند به سلول‎ها آسیب برسانند. استرس اکسیداتیو با بسیاری از بیماری‎ها و شرایط بر هم زننده‎ی سلامت بدن مرتبط می‎باشد. وجود سطوح بالایی از این استرس در افراد مبتلا به افسردگی نیز مورد توجه قرار گرفته است. با این وجود، پیروی از یک رژیم کتوژنیک می‎تواند نشانگرهای استرس اکسیداتیو را بهبود بخشد. وضعیت آنتی اکسیدانی بدن را بهتر کند و به معکوس کردن برخی از آسیب‎های ناشی از رادیکال‎های آزاد کمک کند؛ در نتیجه به طور بالقوه به بهبود علائم افسردگی کمک می‎کند.

نتیجه : پس از چندین طریق مختلف رژیم کتوژنیک می‎تواند بر مغز تأثیر بگذارد و به طور بالقوه به مدیریت و کنترل اختلالات خلقی کمک کند. این رژیم ممکن است باعث افزایش سطح GABA، بهبود عملکرد میتوکندری، تنظیم سطح انسولین و کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو شود.


مطالعه بیشتر:

تاثیر رژیم غذایی بر افسردگی

نحوه اندازه‌ گیری انرژی مواد غذایی

پیشگیری و کنترل سرطان پوست با تغذیه مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *