اثرات مصرف نمک بر عملکرد مغز و سیستم عصبی

اثرات مصرف نمک بر عملکرد مغز و سیستم عصبی

بررسی اثرات مصرف نمک بر عملکرد مغز و سیستم عصبی

در ادامه مطلب امروز سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان اثرات مصرف نمک بر عملکرد مغز و سیستم عصبی را مورد بررسی قرار می دهیم. دانشمندان تحقیقات زیادی روی موش‌ها انجام داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که نمک علاوه بر بالا بردن فشارخون که همه ما آن را می‌شناسیم، تاثیر مخربی بر مغز و سیستم عصبی دارد. این امر سبب شده که دکتر مغز اعصاب بر اساس اکتشافات دانشمندان، بر میزان نمک مصرفی روزانه انسان توجه بیشتری داشته باشد.

به‌طورکلی مقدار مناسب نمک برای هر فرد به میزان فعالیت او بستگی دارد، اما طبق نظر دکتر تغذیه، مصرف حدودا ۵ گرم سدیم در روز، برای بیشتر انسان‌ها کافی است. اگر فعالیت بدنی شما شدید است. می‌توانید با مشورت دکتر مغز و اعصاب ، حجم نمک مناسب خود را پیدا کنید.

چگونگی تاثیر نمک بر عملکرد مغز

یکی از مراکزی که در حال انجام تحقیقات در مورد تاثیر مصرف نمک بر عملکرد مغز و سیستم عصبی است. دانشگاه جورجیا نام دارد. روندی که نمک برای آسیب رساندن به مغز طی می‌کند خیلی پیچیده و از حوصله خارج است. اگر بخواهیم این موضوع را به‌صورت عامیانه توضیح دهیم، باید گفت که نمک منجر به گشادشدن سرخگچه می‌شود که یکی از رگ‌های مهم خونی مغز است.

خاویر استرن که دکتر مغز و اعصاب، استاد علوم اعصاب و مدیر مرکز التهاب عصبی در دانشگاه جورجیا است. توضیح ساده‌ای برای نحوه تاثیر نمک بر مغز ارائه کرد. طبق صحبت‌های دکتر استرن هنگام مصرف غذای شور، مغز متوجه می‌شود که حجم زیادی از سدیم وارد بدن شده و برای کاهش آن شروع به انجام برخی مکانیسم‌های جبرانی می‌کند. یکی از این مکانیزم‌ها ترشح vasopressin است که به کاهش ادرار و متعادل کردن غلظت نمک در بدن می‌انجامد.

کاهش وزن سریع با رژیم غذایی دوکان | متخصص تغذیه اصفهان

فعال شدن نورون‌هایی که باعث ترشح vasopressin می‌شوند. جریان خون را در مغز کاهش می‌دهد. تاکنون همه تصور می‌کردند که تاثیر مصرف نمک بر جریان خون در مغز با افزایش گردش خون همراه است که دقیقا خلاف آن ثابت شد.

اثرات مصرف نمک بر سیستم عصبی بدن

مقدار مناسبی از سدیم برای حیات سیستم عصبی بدن لازم است. اما اگر مقدار آن افزایش پیدا کند، خطرات جبران‌ناپذیری را برای سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌کند. درنهایت بهتر است به این نکته اشاره‌کنیم میزان سدیم در نمک دریا و نمک طعام یکسان است، به همین دلیل نباید در مصرف نمک دریا زیاده‌روی کنید.

دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

تاثیر نمک بر رگ‌های مغز

هنگام زیاد بودن سدیم در بدن، نورون‌ها سرعت جریان خون را در مغز افزایش می‌دهند که در طولانی‌مدت باعث گشادشدن رگ‌ها می‌شود.

مضرات نمک دریا

میزان سدیم در نمک دریا دقیقا به‌اندازه نمک طعام است؛ بنابراین نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید.

مدت اثر نمک بر مغز و دستگاه عصبی

طبق تحقیقات ثابت‌شده اگر میزان سدیم موجود در بدن شما کاهش پیدا کند، اثرات آن نیز به‌مرورزمان از بین می‌روند.


مطالعه بیشتر:

غذاهای مخصوص مهمانی‌ های ماه رمضان

تغذیه مناسب قبل از ورزش

مزیت های رژیم گیاه خواری برای حفظ سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *