آشنایی با رژیم غذایی پالئو

آشنایی با رژیم غذایی پالئو

رژیم غذایی پالئو چیست؟

رژیم پالئو بر خوردن غذاهایی تاکید دارد که انسان‌های غارنشین قبل از کشاورزی می‌خوردند. این رژیم مزایای زیادی برای بدن دارد. در این رژیم نباید لینیات، قند و شکر و شیرین‌کننده، غلات و غذاهای فرآوری‌شده بخورید. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان رژیم غذایی پالئو را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

رژیم پالئو (Paleo diet) رژیمی است که شما را به هزاران سال قبل برمی‌گرداند. این رژیم مشابه غذاهایی است که اجداد انسان شکارچی هزاران سال قبل می‌خوردند. هر چند که نمی‌دانیم اجداد انسان دقیقا چه غذایی می‌خوردند. اما محققان معتقدند که رژیم غذایی انسان‌های اولیه حاوی غذاهای کامل بود.

تعریف رژیم پالئو

رژیم پالئو که به آن رژیم غارنشینی هم می‌گویند، رژیم غذایی انسان در دوره پارینه سنگی است که حدود ۲.۶ میلیون سال قبل شروع شد. در این برنامه، غذاهایی خورده می‌شوند که اجداد بشر در آن سال‌ها شکار، صید یا جمع‌آوری می‌کردند. خوردن غذاهایی که تا زمان شروع کشاورزی رایج نبودند در این رژیم مجاز نیست. نوشیدن آب فراوان در طول روز و فعالیت ورزشی و بدنی هم از لازمه‌های رژیم پالئو هستند.

ایده اصلی رژیم محبوب پارینه سنگی (Paleolithic diet) این است که غذا خوردن مانند اجداد بشر با ژنتیک انسان همسویی دارد و سلامت بدن را به ‌دنبال خواهد داشت. به این رژیم که یکی از معروف ترین رژیم های غذایی دنیاست، رژیم غارنشینی، رژیم عصر سنگی یا رژیم استیک و بیکن هم می‌گویند.

انسان‌های اولیه شکارچی احتمالا به‌ لطف انتخاب رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای کامل و فعالیت بدنی بالا کمتر در معرض بیماری‌های ناشی از سبک زندگی ناسالم قرار داشتند مثل چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی. هدف رژیم پارینه سنگی یا رژیم پالئو رفع بیماری‌های قرن بیست و یکم با کمک اصلاح در نحوه غذاخوردن و خوراکی‌هایی بشر دو میلیون سال پیش در عصر پارینه سنگی است. طرفداران رژیم پالئو عنوان می‌کنند که از آنجایی ‌که ژنتیک و آناتومی انسان از دوران عصر سنگی تغییر زیادی نکرده است باید از غذاهای موجود در آن زمان برای بهبود سلامت عمومی بدن استفاده کنیم.

مطالعه بیشتر : جایگاه عسل در رژیم لاغری

افزایش بیماری‌های مزمن در جامعه مدرن امروزی به‌ خاطر تحولات کشاورزی است. طبق این تئوری، مصرف غلات، حبوبات و لبنیات، بیماری‌های مزمن زیادی برای بشر به ‌دنبال دارد از چاقی گرفته تا آلرژی‌های مختلف.

مزایای رعایت رژیم پالئو

به نقل از «medicalnewstoday» رژیم غذایی پالئولیتیک سرشار از میوه و سبزیجات است و بیشترین مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. به‌علاوه اینکه شروع خوبی برای لاغری (در کوتاه مدت) است و لیپید و قند خون را بهبود می‌بخشد. فواید رژیم پالئو شبیه فواید خوردن غذاهای سالم‌تر و تغذیه سالم در هر رژیم غذایی دیگری است. فواید رژیم پالئو را می‌توان در همان چند روز اول مشاهده نمود مثل افزایش انرژی، و بعد از چند هفته شاهد کاهش وزن و لاغری خواهید بود. بعد طی یک ماه احساس سلامتی بهتری خواهید داشت.

برخی از فواید رژیم پالئو :
 • متعادل‌سازی میزان گلوکز خون
 • لاغری و عضله سازی
 • پرهیز از گندم و گلوتن
 • احساس سیری طولانی‌تر
 • عدم نیاز به کالری شماری
 • پیشگیری از بیماری
 • تنظیم خواب
 • پرهیز از مصرف غذاهای فرآوری شده
 • پرهیز از مصرف فست‌فودها
 • حذف هله‌وهوله و میان وعده‌های ناسالم
 • حذف کالری و کربوهیدرات خالی
 • تامین انرژی بیشتر
 • سم‌زدایی بدن
 • ساده و راحت است
 • مصرف بیشتر میوه و سبزیجات
 • مصرف بیشتر چربی‌های سالم
 • کاهش وزن سریع و راحت.

رژیم پالئو مزایای زیادی برای بدن دارد مانند عضله‌سازی، لاغری سریع، سم‌زدایی بدن، انرژی بیشتر، کمک به خواب، پیشگیری از بیماری‌های مزمن و متعادل کردن سطح گلوکز بدن.

ارتباط رژیـم کتوژنیک و اختلال افسردگی | متخصص تغذیه اصفهان

عوارض داشتن رژیم پالئو

متعهد ماندن به رژیم غذایی که محدودیت شدیدی نسبت به یک یا چند گروه غذایی دارد. برای خیلی‌ها آسان نیست. به ‌همین دلیل، رژیم پالئو را نمی‌توان روش مناسب و موثری برای کاهش وزن مستمر دانست. این رژیم به‌ خاطر مصرف زیاد پروتئین ناشی از منابع غذایی حیوانی، سرشار از چربی‌های اشباع شده است. به ‌مرور زمان، رژیم گیرنده شاهد بالا رفتن کلسترول خون خواهند بود. این مسئله احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

عدم دریافت کلسیم کافی از دیگر مشکلات این رژیم پارینه سنگی است که عوارضی مثل ریسک ابتلا به پوکی استخوان، راشیتیسم و شکستگی استخوان را بیشتر می‌کند. بهتر است برای جلوگیری از هرگونه عوارض احتمالی حتما پیش از شروع این رژیم با دکتر تغذیه یا متخصص و مشاور تغذیه مشورت کنید. به خصوص افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، کلیوی، کبد یا بیماری‌های پانکراس حتما باید با متخصص تغذیه مشاوره داشته باشند. چهار عارضه جانبی ناشی از رژیم پالئو شامل این موارد می‌شوند:

 • اسهال
 • یبوست
 • تغییر باکتری‌های دستگاه گوارش
 • خستگی.

دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

رژیم پالئو کتوژنیک

اساس رژیم پالئو کتوژنیک یا پالئو کتو روی مصرف غذاهای مغذی است. که علاوه بر لاغری برای سلامت عمومی بدن هم مفید هستند و انرژی، خواب، تمرکز و مزاج را بهبود می‌دهند. در این رژیم به واسطه خوردن چربی‌های سالم و گوشت با کیفیت و همراهی سبزیجات، بدن نه تنها مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت و لاغری پایدار را تامین می‌کند. بلکه عادات غذایی سالمی هم در فرد به ‌وجود می‌آیند. رژیم پالئو کتوژنیک ترکیب برنده است برای کاهش وزن پایدار بدون اینکه آسیبی به سلامتی‌تان برسد. این رژیم بنا به دلایلی گزینه بهتری برای کاهش وزن و لاغری ماندگار است:

ترکیب ریز مغذی‌ها با درشت مغذی‌ها در رژیم پالئو کتوژنیک باعث بالا نگه داشتن سطح انرژی و آمادگی ذهنی بالا می‌شود و به‌ طورکلی حال خوبی در بدن ایجاد می‌کند. ریزمغذی‌ها باعث تنظیم متابولیسم بدن هم می‌شوند.

کنترل راحت وعده‌ها:

هرچند توجه به کالری‌ها و اندازه هر وعده در رژیم پالئو کتوژنیک اهمیت دارد. اما خوردن میزان زیاد سبزیجات بهترین راه برای محدودیت مصرف کالری است بدون اینکه قند خون بالا برود، نتیجه این روش هم کاهش وزن پایدار خواهد بود.

داشتن گوارش بهتر و سالم‌تر:

در رژیم کتو معمولی مصرف کربوهیدرات‌هایی مثل سبزیجات تازه و میوه‌ها از ترس افتادن در تله کتوسیز اجتناب می‌کنند. روشی که باعث کمبود فیبر رژیمی، یبوست آزاردهنده و تجمع مواد سمی در بدن می‌شود، اما نگران نباشید در رژیم پالئو کتوژنیک می‌توانید سبزیجات سالم مصرف کنید.
در رژیم پالئو کتوژنیک، فرد محدودیت کمتر و آزادی بیشتری در مصرف غذاها دارد.


مطالعه بیشتر:

بررسی انواع مختلف روغن های سرخ‌ کردنی

کاهش وزن سریع با رژیم غذایی دوکان

مقایسه مزایا و معایب رژیم دوکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *