غذاهای مفید برای معده درد

غذاهای مفید برای معده درد

غذاهای مفید برای معده درد

معجزه‌گران طبیعی برای درد معده

قبل از هرچیزی باید به این نکته اشاره کنیم که معده درد، شوخی‌بردار نیست و در صورت تکرار آن باید حتما زیر نظر پزشک متخصص باشید. درست است که بیشتر دردهای معده ریشه عصبی دارد، اما این دلیل نمی‌شود که آن را کوچک بشمارید و به سراغ پزشک نروید.

لیست غذاهای مفید برای معده درد خوش‌بختانه در همه جای دنیا تقریبا شبیه هم و قابل دسترس است. در ادامه به هرکدام از این معجزه‌گران طبیعی برای درد معده اشاره می‌کنیم.

۱) مایعات

یکی از عوارض مشکل معده، دچار شدن به اسهال‌های مکرر است. اسهال باعث می‌شود بدن آب زیادی از دست بدهد، در نتیجه اگر به واسطه معده درد اسهال می‌شوید، بهتر است نوشیدن مایعات را فراموش نکنید.

اگر هم به واسطه معده درد نمی‌توانید غذاهای جامد را تحمل کنید، با نوشیدن مایعات یا غذاهایی که شکل مایع دارند، به کاهش علائم درد خود کمک می‌کنید.

 

در ادامه چند نوشیدنی برای معده درد را معرفی می‌کنیم که حال شما را بهتر خواهند کرد:

  • آب‌گوشت شفاف، ساده و رقیق (مثل آب‌گوشت استخوان)
  • آب‌میوه رقیق
  • چای کمرنگ
  • آب نارگیل
  • دمنوش گیاهی

این مواد، به شما کمک می‌کنند که مواد معدنی مورد نیازتان مثل پتاسیم، کلسیم و سدیم را دریافت کنید.

غذاهای مفید برای معده درد | غذاهای مفید برای معده درد

صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانی (متخصص تغذیه اصفهان)

۲) موز

در لیست غذاهای مفید برای معده درد موز نقش مهمی ایفا می‌کند. موز می‌تواند به جبران پتاسیم و سایر الکترولیت‌هایی که ممکن است فرد به خاطر معده درد و در نتیجه استفراغ یا اسهال از دست بدهد، کمک کند. همچنین این میوه باعث هضم راحت‌تر می‌شود و جلوی بیشتر شدن درد معده را هم می‌گیرد.

۳) زنجفیل

بدون شک زنجفیل یا زنجبیل یکی از پیشنهادهای دست اول ما در رابطه با غذاهای مفید برای معده درد است. زنجبیل می‌تواند به مقابله با احساس تهوع کمک کند. می‌توانید با برش‌دادن یا رنده‌کردن زنجفیل آن را به آب داغ اضافه کنید و بنوشید یا اینکه چای زنجفیل دم کنید و به این شکل آن را میل کنید.

می‌دانیم که مزه زنجفیل ممکن است برای همه خوش‌آیند نباشد، اما اگر مثل آب روی آتش معده درد شما عمل کند چه؟ باز هم حاضر نیستید آن را امتحان کنید؟

۴) برنج

ماده نشاسته‌ای و کم‌فیبری مانند برنج سفید ساده، می‌تواند به علائم ناشی از معده درد مثل اسهال، کمک کند و آن را کاهش دهد. اگر در رژیم غذاییتان برنج قهوه‌ای استفاده می‌کنید بهتر است مصرف آن را کم کنید چون هضم آن برای معده سخت‌تر است.

۵) پوره سیب

سیب حاوی آنتی اکسیدانی به نام پلی فنول است. پلی فنول‌ها به کاهش التهابات مرتبط با دستگاه گوارش از جمله معده کمک و از آسیب به پوشش معده جلوگیری می‌کنند. همچنین هضم پوره سیب راحت‌تر از سیب خام است.

برای درست کردن پوره سیب به مقدار دل‌خواه سیب را خرد کنید، با کمی آب، شکر، دارچین و لیمو به قابلمه اضافه کنید، کمی تفت دهید و به مدت ۳۰ دقیقه صبر کنید تا به یک پوره غلیظ تبدیل شود.

۶) نان تست سفید

در هنگام معده درد، نان تست ساده یا نان سفید بهتر از نان‌های سبوس‌دار عمل می‌کنند نان‌های سبوس‌دار نوعی فیبر دارند که بهتر است زمانی که مشکل گوارش ندارید از آن‌ها استفاده بکنید، چون علائم اسهال و استفراغ را تشدید می‌کنند.

 


مطالب پیشنهادی سایت دکتر رضا اطمینانی (متخصص تغذیه اصفهان):

زمان هضم غذاهای مختلف در معده

علت نفخ معده چست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *