خواص زیره برای لاغری چیست؟

خواص زیره برای لاغری چیست؟

خواص زیره برای لاغری چیست؟

وقت آن شده که فواید زیره برای لاغری را توضیح دهیم.

 

زیره از راه‌های زیر به کاهش وزن کمک می‌کند:

۱) متابولیسم را افزایش می‌دهد

زیره برای افزایش سرعت متابولیسم شناخته شده‌است؛ یعنی سرعتی که بدن شما با آن کالری و چربی می سوزاند. متابولیسم سریع‌تر می‌تواند منجر به کاهش وزن موثرتری شود زیرا بدن شما در هر حالتی کالری می‌سوزاند، حتی در حالت خواب و زمانی که فعالیت خاصی ندارید.

۲) فیبر زیادی دارد

دانه‌های زیره سرشار از فیبر هستند. فیبر شکلی از کربوهیدرات است که به تقویت احساس سیری، کاهش میل به خوردن میان‌وعده و کمک به کنترل کالری دریافتی کمک می‌کند. در تمام رژیم‌های غذایی سالم روی دریافت فیبر کافی تاکید می‌شود که زیره این ماده مفید را به اندازه کافی در خود دارد.

۳) به هضم غذا کمک می‌کند

زیره می‌تواند تولید آنزیم‌های گوارشی را تحریک کرده و روند هضم را تسریع کند. این ویژگی به بدن کمک می‌کند که چربی‌ها و کربوهیدرات‌هایی را که روزانه دریافت می‌کند، به شکل موثرتری پردازش کند. هضم بهتر می‌تواند از ذخیره چربی اضافی جلوگیری کند، در نتیجه کاهش وزن سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

خواص زیره برای لاغری چیست؟ | متخصص تغذیه اصفهان

صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانی (متخصص تغذیه اصفهان)

۴) سطح قند خون را تنظیم می‌کند

از دیگر فواید زیره برای لاغری، تنظیم سطح قند خون است. زیره با تنظیم سطح قند خون مانع از این می‌شود که فرد احساس گرسنگی کاذب پیدا کند یا به شکل ناگهانی برای خوردن عذا ولع پیدا کند. همین جلوگیری از ریزه‌خواری، به این کمک می‌کند فرد با مصرف زیره راحت‌تر به کاهش وزن خود کمک کند

۵) کاهش چربی و کلسترول

برخی تحقیقات می‌گویند زیره علاوه بر خواصی که برای لاغری دارد، می‌تواند به طور خاص چربی‌های بدن را هدف قرار دهد. طبق این تحقیقات، زنان چاق یای دارای اضافه‌وزنی که در رژیم غذایی‌ای که دارند پودر زیره مصرف می‌کنند، به نسب زنانی که این کار را انجام نمی‌دهند چربی بیشتری ازدست‌می‌دهند.

۶) سم‌زدایی

زیره دارای خواص سم‌زدایی است که به پاک‌سازی بدن از مواد مضر و اضافی کمک می‌کند. پاکسازی‌ای که به واسطه مصرف زیره برای بدن ایجاد می‌شود، سلامت کلی بدن را بهبود می‌بخشد و عملکرد متابولیسم را بهتر می‌کند. همان‌طور که در قبل هم اشاره کردیم متابولیسم بهتر به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند.

۷) خواص ترموژنیک

گفته می‌شود که زیره دارای خواص ترموژنیک است؛ یعنی می‌تواند دمای بدن را افزایش دهد. هرچه قدر دمای بدن افزایش پیدا کند سرعت سوخت‌وساز بدن هم بیشتر می‌شود و کالری و چربی سریع‌تر از بین می‌روند.

 


مطالب پیشنهادی سایت دکتر رضا اطمینانی (متخصص تغذیه اصفهان):

انواع زیره برای لاغری کدامند؟

آیا زنیان برای لاغری مفید است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *