روزه داری برای خانم های باردار و شیرده

روزه داری برای خانم های باردار و شیرده

مشاوره برای زنان باردار و شیرده قبل از روزه گرفتن در ماه رمضان

به خانمهای باردار یا شیرده که در ماه رمضان روزه داری را به اندازه کافی احساس نمی کنند ، یا نگران سلامتی خود یا رفاه کودک خود هستند ، به شما توصیه شده است که قبل از تصمیم روزه گرفتن با پزشک خود صحبت کرده و یک بررسی کلی از سلامت دریافت کنید.بسیاری از مسلمانان بر این عقیده اند که زنان باردار یا شیرده نباید روزه را در ماه رمضان رعایت کنند. دلیلش این است که اسلام آنها ، فرزندان خردسال و افراد بیمار را از روزهداری معاف می کند.

خانمهای بارداری که مایل به روزه گرفتن در ماه رمضان هستند باید در طول ماه از مشاوره پزشک خود بخواهند تا اطمینان حاصل کنند که روزه داری روی کودک آنها تأثیر نمی گذارد. برای زنان باردار مهم است که قبل از تصمیم روزه گرفتن ، با پزشک خود پیگیری کنند. در حالی که روزه دار هستند ، باید اطمینان داشته باشند که در طول روز به طور مکرر استراحت کنند و همچنین اطمینان حاصل کنند که هنگام شکستن هر روزه ، مواد مغذی و کالری مناسب را دریافت می کنند. آنها همچنین باید از مصرف سه لیتر آب در سهرور و افطار اطمینان حاصل کنند. زنان باردار همچنین باید از شیرینی و سایر تنقلات قندی که معمولاً بعد از افطار مصرف می شود ، خودداری کنند.

برخی نگرانی ها وجود دارد که روزه داری ممکن است بر رشد کودک در رحم (رحم) اثر بگذارد ، یا اینکه ممکن است روزه داری با زایمان زودرس مرتبط باشد. برخی از مطالعات نشان می دهد که اگر مادرانشان در ماه رمضان روزه بگیرند ، تعداد بیشتری از نوزادان زود به دنیا می آیند. اگر ماه رمضان همزمان با تابستان باشد ، این به معنای هوای گرم و روزهای طولانی است ، که زنان باردار را به دلیل کمبود مایعات در معرض خطر کم آبی بدن قرار می دهد و این می تواند زایمان زودرس را القا کند و متعاقباً منجر به تولد زودرس شود.

توصیه نمی شود برای زنانی که عوارض حاملگی مانند دیابت ، فشار خون بالا یا کم خونی را روزه بگیرند ، تجویز شود. زنان باردار با این شرایط زمینه ای باید از روزه داری کنند تا از این عوارض ناخواسته خود و نوزادان متولد نشده خود را محافظت کنند.

پیامد های روزه داری برای زنان باردار

پیامدهای دیگر روزه گرفتن برای خانمهای باردار سالم در غیر این صورت می تواند تهوع ، وزن کم هنگام تولد ، سرگیجه و متابولیسم کند باشد. زنان باردار روزه دار باید در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرند . 

  • آنها به اندازه کافی وزن زیاد نمی کنند یا وزن خود را از دست می دهند.
  • آنها بسیار تشنه می شوند.
  • ادرار کمتر و یا ادرار آنها به رنگ تیره و بوی قوی می شود. این علامت کمبود آب بدن است و می تواند آنها را بیشتر در معرض عفونت ادراری یا عوارض دیگر قرار دهد.
  • آنها سردرد یا سایر دردها یا تب ایجاد می کنند.
  • آنها حالت تهوع می کنند یا شروع به استفراغ می کنند.

در صورتی که زنان باردار روزه دار نیز باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرند :

  1. یک تغییر قابل توجه در حرکات کودک آنها وجود دارد ، مانند این که کودک آنها به همان اندازه حرکت نمی کند و لگد نمی خورد.
  2. آنها دردهایی مانند انقباض را مشاهده می کنند. این می تواند نشانه ای از زایمان زودرس باشد.
  3. آنها حتی بعد از استراحت خوب احساس سرگیجه ، ضعف ، ضعف ، سردرگمی یا خستگی می کنند.
  4. در صورت بروز هر یک از موارد فوق ، زنان باید سریع روزه خود را بشکنند و آب بنوشند. آنها همچنین باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرند. معمولاً در ماه رمضان به دلیل روزه گرفتن و بارداری تعداد زنانی که به بخش اورژانس مراجعه می کنند افزایش یافته است.

از آنجایی که بسیار توصیه می شود خانمهایی که نوزادانشان در سن ۰-۶ ماهگی قرار دارند ، نوزادان خود را به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه کنند (نوزادان را فقط با شیر مادر تغذیه می کنند بدون اینکه مکمل آب و سایر مواد غذایی باشد) چنین خانمهایی ممکن است نتوانند روزه بگیرند. مادران نوزادان مسن که قبلاً علاوه بر شیر مادر ، غذای تکمیلی مصرف می کنند ، می توانند روزه بگیرند ، زیرا ادبیات علمی ثابت کرد که روزه گرفتن به مدت ۲۴ ساعت یا کمتر ، تغییرات بسیار کمی در میزان شیر مادر تولید شده و ترکیب آن نشان می دهد.

اگر زنان به طور انحصاری شیرخوار خود را تغذیه می کنند ، انتظار نمی رود در ماه رمضان روزه بگیرند. اکثر دانشمندان مسلمان معتقدند زنانی که شیر می دهند اجازه روزه گرفتن ندارند. چنین مادرانی که مایل به روزه گرفتن هستند قبل از تصمیم گیری برای روزه گرفتن ، باید با مشورت پزشک و گزارش داروهای مورد استفاده برای تقویت شیر ​​مادر ، وضعیت پزشکی عمومی خود را ارزیابی کنند. این به شما کمک می کند تا از عوارضی که در هنگام شیردهی بین افطار و سهرور می تواند به آنها و کودک آنها آسیب برساند ، جلوگیری شود.

متخصص تغذیه اصفهان روزه داری در مادران شیرده

روزه داری برای زنان شییرده 

روزه داری ممکن است باعث خستگی و کمبود آب بدن (خصوصاً در هوای گرم و روزهای طولانی روزه) شود که این امر بر توانایی زن در شیردهی مؤثر تأثیر خواهد گذاشت. برای حفظ جریان مداوم شیر و اطمینان از موفقیت آمیز شیردهی ، خانمها باید از نظر جسمی و ذهنی آمادگی لازم را داشته باشند ، خنک نگه داشته شوند ، غذای سالم بخورند ، مایعات کافی بنوشند (سه لیتر یا ۱۳ لیوان در روز) ، حداقل دو ساعت استراحت قبل از به نوزاد خود تغذیه می کنند و آنها باید به طور متوسط ​​هشت ساعت خواب در طول شب تضمین کنند. زنان همچنین باید با جلوگیری از استرس ، راحت نگه داشتن کودک و کمک به چسبیدن نوزاد به درستی به پستان ، اطمینان حاصل کنند که آنها زمینه ساز تغذیه موفق شیر مادر را فراهم می کنند.

زنان شیرده علاوه بر مقدار توصیه شده روزانه ۲۰۰۰ کالری کالری برای زنان ، باید اطمینان حاصل کنند که رژیم غذایی متعادل و ۵۰۰ کالری اضافی را نیز مصرف می کنند. مقدار زیادی میوه ، سبزیجات و غذاهای سرشار از مواد معدنی و کلسیم نیز توصیه می شود.

اگر یک زن شیرده روزه دار متوجه علائم کمبود آب بدن شود (احساس تشنگی بسیار شدید ، سرگیجه ، ضعف ، بسیار خسته ، ضعف ، داشتن سردرد شدید ، عبور ادرار با بوی قوی رنگی تیره) باید با مصرف آب میوه شیرین یا محلول نمکی آب و استراحت. اگر بعد از ۳۰ دقیقه هنوز احساس ناخوشایندی کرد ، باید با پزشک خود مشورت کند.

گرچه روزه داری نباید در کیفیت و کمیت شیر تأثیر بگذارد ، اگر یک مادر روزه دار نگران شود که نوزادش به اندازه کافی شیر دریافت نمی کند ، به خصوص وقتی کودک دائماً گریه می کند ، پوشک مرطوب کمتری دارد ، مدفوع به رنگ سبز می گذرد ، یا کاهش وزن دارد ، او باید روزه را متوقف کند و فوراً با پزشک یا مشاور شیردهی تماس بگیرد.


مطالب پیشنهادی مرتبط : 

حفظ سطح مایعات و نقش آن در سلامت و روزه داری ماه رمضان

توصیه برای افراد روزه دار مبتلا به دیابت در ماه رمضان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *