عوارض لاغری با رژیم HCG

عوارض لاغری با رژیم HCG

عوارض لاغری با رژیم HCG چیست؟

رژیم hCG نوعی رژیم افراطی است که باعث لاغری زیاد می‌شود اما عوارض شدیدی دارد. این رژیم ترکیبی از هورمون HCG و رژیم بسیار کم کالری است. در این رژیم می‌توانید تا ۱ کیلوگرم در روز وزن کم کنید. در ادامه مطلب امروز سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان به بررسی عوارض لاغری با رژیم HCG خواهیم پرداخت.

تعریف رژیم HCG

هرچند HCG ما را به یاد بارداری می‌اندازد، اما رژیم hcg ارتباط بسیار کمی با بارداری دارد. این رژیم عجیب که الان به یکی از معروف ترین رژیم های غذایی دنیا تبدیل شده است، شما را به سرعت به وزن دلخواهتان خواهد رساند. نکته مهم و تأمل برانگیز این است که رژیم اچ سی جی ترکیبی از تزریق هورمون و برنامه غذایی بسیار کم کالری است. در سال ۱۹۵۰ میلادی، بعد از اینکه پزشکان و دانشمندان متوجه شدند، زنان بارداری که دچار سوءتغذیه هستند می‌توانند نوزادانی سالم به دنیا بیاورند، رژیم اچ سی جی ابداع شد. هورمون hcg چربی ذخیره شده در بدن مادر را به انرژی مورد نیاز جنین تبدیل می‌کند. به همین دلیل هورمون hcg به عنوان عنصر کمکی کاهش وزن استفاده شد.

رژیم غذایی HCG یک برنامه رژیمی بسیار قوی و فشرده است که در مجموع به سه مرحله تقسیم می‌شود. شما با رژیم اچ سی جی می‌توانید در طول مدت سه تا شش هفته وزن قابل توجهی را کم کنید. افرادی که این رژیم را تجربه کرده‌ا‌ند ادعا می‌کنند که روزانه حدود ۰.۹ کیلوگرم کاهش وزن داشته‌اند.

مطالعه بیشتر : معرفی انواع شیر و خواص آن‌ها

رژیم HCG دو جزء اصلی دارد:
 • دریافت حداکثر ۵۰۰ کالری در روز و مصرف نامحدود آب، قهوه و چای
 • تزریق روزانه ۱۲۵ IU هورمون HCG.

تعریف HCG

HCG مخفف ‌human chorionic gonadotropin و به هورمون بارداری معروف است. در واقع این هورمون در دوران بارداری توسط جفت تولید می‌شود. هورمون HCG همان هورمونی است که به شما خبر بارداری می‌دهد.

وظیفه و عملکرد هورمون hcg در بدن

هورمون hcg در دوران بارداری چربی‌ها را به عنوان انرژی به جنین انتقال می‌دهد. همین موضوع ایده‌ای برای کاهش وزن با اچ سی جی را مطرح کرد.

به‌طورکلی HCG سبب ضخیم شدن دیواره رحم برای حمایت و نگهداری از جنین می‌شود. علت متوقف شدن قاعدگی در دوران بارداری نیز وجود هورمون اچ سی جی در بدن است.

تاثیرات hcg بر بدن

افراد بسیاری که رژیم hcg را تجربه کرده‌اند، معتقدند که این رژیم بیشتر باعث کاهش چربی‌های بدن می‌شود و تاثیری بر عضلات ندارد. البته در بعضی موارد اچ سی جی بدن شما را به عضله‌سازی دعوت می‌کند؛ به طوری که احساس می‌کنید در باشگاه ورزشی مشغول چربی‌سوزی و عضله‌سازی هستید.

میزان اثرگذاری رژیم HCG

کاهش وزن با رژیم HCG بسیار سریع اتفاق می‌افتد. اگر شما می‌خواهید که در کم‌ترین زمان ممکن، وزن کم کنید، می‌توانید اچ سی جی را امتحان کنید؛ اما باید عوارضی که این رژیم به همراه دارد را جدی بگیرید.

مراحل رژیم HCG

رژیم HCG شامل سه مرحله می‌شود:

 1. مرحله آمادگی
 2. مرحله کاهش وزن
 3. مرحله نگهداری

مرحله آمادگی برای رژیم

برای این که بتوانید رژیم اچ سی جی را شروع کنید باید ابتدا بدن خود را آماده کنید. این مرحله برای دو روز اول رژیم است؛ زیرا آماده کردن بدن برای دریافت مقدار کالری مجاز و دریافت HCG بسیار مهم است. در این مرحله شما باید روزانه ۲۵۰ گرم چربی بخورید و کالری بسیار بالایی را وارد بدن کنید. در مرحله آمادگی برای رژیم، شما می‌توانید یک عدد تخم مرغ، یک لیوان شیر و چهار عدد مغز بادام را به عنوان صبحانه میل کنید. حین مرحله آمادگی، چربی‌هایی که قرار است بعدا به انرژی تبدیل شود را دریافت می‌کنید و بدن برای سوزاندن غیرطبیعی چربی‌ها آماده می‌شود. در این دو روز شما باید هورمون HCG را به صورت تزریق، قطره خوراکی و یا اسپری مصرف کنید.

برای آمادگی برای این رژیم باید ابتدا به مدت دو روز چربی زیادی دریافت کنید، سپس کالری دریافتی روزانه به ۵۰۰-۸۰۰ کالری در دو وعده می‌رسد. بعد از رسیدن به وزن دلخواه با دریافت ۱۲۰۰-۱۵۰۰ کالری در روز باید وزن را تثبیت کرد.

مرحله کاهش وزن

در مرحله کاهش وزن شما باید روزانه بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ کالری طی دو وعده غذایی دریافت کنید. همچنین مصرف مکمل‌های HCG نیز لازم است. این مرحله بین سه تا شش هفته طول می‌کشد و به مقدار وزنی که قرار است کم کنید بستگی دارد. توجه کنید زمان دریافت کالری مهم نیست؛ اما به طور کلی، کالری‌ها باید به صورت مساوی بین ناهار و شام تقسیم شوند. لازم به ذکر است که دریافت ۸۰۰ کالری در روز بسیار کم است و ممکن است عوارض و خطراتی به دنبال داشته باشد. به همین دلیل تمامی مراحل باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

مرحله نگهداری

در مرحله نگهداری، شما به وزن ایده‌آل خود رسیده‌اید و باید در حالت پایدار قرار بگیرید تا بتوانید صورت تدریجی مصرف و یا تزریق HCG را کنار بگذارید و کم‌کم غذاهای چرب را به برنامه خود اضافه کنید. در این مرحله، شما مجاز هستید در روز حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری دریافت کنید. بهتر است از مصرف مواد غذایی قندی و نشاسته‌دار خودداری کنید.

نکته مهم

در “مرحله آمادگی برای رژیم” هیچ محدودیتی در مورد اینکه چه چیزی یا چه مقدار بخورید وجود ندارد. اما هنگامی که مرحله کاهش وزن شروع می‌شود، باید از خوردن تعدادی از غذاها اجتناب کنید.

ارتباط رژیـم کتوژنیک و اختلال افسردگی | متخصص تغذیه اصفهان

نمونه برنامه غذایی hcg

صبحانه، ناهار و شام در رژیم اچ سی جی به شرح زیر است:

صبحانه

وعده صبحانه در رژیم HCG بسیار ساده است. در صبحانه خوردن یک فنجان چای و یا قهوه کفایت می‌کند که می‌توانید آنها را با کمی عسل یا ساخارین (شکر مصنوعی) شیرین کنید. در این رژیم شما مجاز هستید روزانه یک قاشق غذاخوری شیر استفاده کنید. افراد زیادی مایل هستند مصرف این مقدار شیر را در صبحانه خود جای دهند.

ناهار

اگر مبنای دریافت کالری روزانه را حدود ۸۰۰ در نظر بگیرید، در مجموع برای وعده ناهار و شام می‌توانید ۵۰۰ تا ۶۰۰ کالری دریافت کنید (۳۰۰ کالری برای ناهار و ۲۵۰ کالری برای شام). به عنوان مثال برای ناهار گوشت قرمز را همراه با سبزیجات دلخواه میل کنید. البته توجه داشته باشید که حتما غذاها را وزن کرده و کالری آنها را یادداشت نمایید.

شام

در وعده شام، شما مجاز به استفاده از سیب زمینی آب‌پز شده، هویج، نخود فرنگی و کمی گوشت مرغ هستید. رژیم hCG رژیمی نیست که بتوانید خودسرانه برای گرفتن آن اقدام کنید. تزریق هورمون و همچنین کاهش کالری دریافتی روزانه به کمتر از ۸۰۰ کالری باید حتما تحت نظر دکتر انجام شود.

خوراکی های قابل مصرف در رژیم HCG

در این رژیم به خاطر محدودیت دریافت کالری باید از غذاهای خاصی استفاده کنید، یعنی غذاهایی که کالری کمی دارند، اما سیرکننده هستند. برخی از این غذاها عبارت‌اند از:

 • پروتئین بدون چربی
 • سبزیجات مورد تایید
 • میوه‌های تایید شده
 • گیاهان و ادویه‌جات، ترشیجات
 • قهوه، چای و آب.
نوشیدنی های مجاز در رژیم اچ سی جی

نوشیدن آب در تمامی مراحل ذکر شده به میزان نامحدود مجاز است. در مرحله دوم رژیم که از روز سوم شروع می‌شود شما می‌توانید آب لیمو، نوشیدنی‌های بدون الکل، چای و قهوه میل کنید.

پروتئین بدون چربی

پروتئین‌‌های بدون چربی که شما مجاز به خوردن آن در مرحله دوم رژیم هستید شامل مواردی مثل: مرغ، سفیده تخم‌مرغ، ماهی سفید، خرچنگ، گوشت گاو و گوشت شتر است.

در این رژیم می‌توانید پروتئین بدون چربی، سبزیجات و میوه‌های کم کربوهیدرات، آب، چای و قهوه بدون قند می‌توانید مصرف کنید.

سبزیجات مجاز در رژیم اچ سی جی

شما می‌توانید هنگام صرف ناهار یا شام مقداری سبزی نیز میل کنید. سبزیجات مجاز در رژیم hcg عبارت‌اند از: اسفناج، چغندر، کلم، کاهو، کرفس، گل کلم، کلم بروکلی، مارچوبه، گوجه فرنگی، پیاز، موسیر یا تربچه.

میوه های قابل مصرف در رژیم HCG

تعداد محدودی از میوه‌ها برای میان وعده و یا همراه با وعده اصلی مورد تایید این رژیم هستند که شامل انواع توت‌ها، مرکبات و سیب است. شما می‌توانید این موارد را یک بار در ناهار و یک بار در شام مصرف کنید.

دکتر رضا اطمینانی را در اینستاگرام دنبال کنید

نباید های خوراکی در رژیم hcg

باز هم به خاطر محدودیت در دریافت کالری باید دور بسیاری از غذاهای پرکالری را خط بکشید، غذاهایی مانند:

 • لبنیات
 • غذاهای پر‌کربوهیدرات
 • چربی‌ها و روغن‌ها
 • نوشیدنی‌های شیرین و الکل
 • شیرینی و دسر.
مصرف لبنیات در رژیم HCG

شما در این رژیم مجاز به مصرف یک قاشق غذاخوری شیر هستید. در مرحله کاهش وزن در رژیم اچ سی جی نمی‌توانید هیچ لبنیات دیگری مثل ماست، پنیر، بستنی و شیر اضافی مصرف کنید.

غذاهای پر کربوهیدرات ممنوع

رژیم HCG میزان دریافتی کربوهیدرات را بسیار محدود کرده است. به عنوان مثال شما می‌توانید به مقدار کالری مشخص شده یک تکه نان تست میل کنید؛ اما مصرف غذاهای پرکربوهیدرات مثل کلوچه و پاستا ممنوع است.

مصرف لبنیات، غذاهای پر کربوهیدرات و چرب، نوشیدنی‌های قندی، نوشیدنی‌های الکلی، شیرینی و دسر در این رژیم ممنوع است.

نوشیدنی های قندی و الکل

قهوه، چای و آب تنها نوشیدنی‌های قابل قبول در این برنامه غذایی هستند و نوشیدن شراب، الکل و غیره مجاز نیست.

شیرینی و دسر

شیرینی‌ها و دسرها در رژیم HCG گنجانده نشده‌اند و جزء اقلام پرکالری هستند. خوردن کوکی‌ها، آب نبات‌ها یا کیک‌ها به راحتی می‌توانند به اندازه یک وعده غذایی اچ سی جی کالری داشته باشند؛ بنابراین به طور کامل حذف می‌شوند.


مطالعه بیشتر:

قرص های افسردگی بر چاقی و لاغری

تاثیر مصرف فیبرها بر سلامتی

علل ضرورت مصرف بیشتر فیبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *