تاثیرات مفید گلوتامین در بدن

تاثیرات مفید گلوتامین در بدن

تاثیرات مفید گلوتامین در بدن

در مطلب امروز که در سایت دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان راجع به تاثیرات مفید گلوتامین در بدن برایتان گردآوری شده مطالعه خواهیم کرد.

  • گلوتامین میل به الکل را نیز از بین می‌برد! در کمپ‌های ترک اعتیاد به الکل، از گلوتامین برای بالا بردن سطح هوشیاری استفاده می‌شود.
  • از طرفی سطح ایمنی بدن را نیز بالا می‌برد. اگر بدن شما آسیب ببیند و یا دچار عفونت بشود، گلوتامین می‌تواند مفید واقع شود.
  • برای شما که بعد از تمرین، بدن را در شرایطی قرار داده‌اید که سیستم ایمنی بدن در پایین‌ترین حالت عملکرد خود است همچنین می‌تواند بسیار مفید باشد و سرعت ریکاوری را نیز بالا ببرد.

افزایش قدرت بدن در بیماری ها با کمک گلوتامین

افزایش یا حفظ وزن برای خیلی از افراد مشکل حاد نیست! اما برای بیماری اچ آی وی ایدز (HIV/AIDS) از دست دادن عضلات یک امر معمول است. برای این بیماران مصرف گلوتامین به همراه ویتامین A، C و E، کلسیم و سلنیوم می‌تواند کمک کند تا توده عضلانی بدست آورند. کنترل دیابت، کنترل گرسنگی و حفظ سلامت دستگاه گوارش از دیگران مزیت‌های آن است.

تاثیرات مفید گلوتامین در بدن | متخصص تغذیه اصفهان

گلوتامین ضد کاتابولیک و یک عضله ساز است

بعد از یک تمرین سخت، سطح سلولی گلوتامین در بدن تا ۵۰% پایین می‌آید. وقتی این اتفاق می افتد بدن وارد شرایط عضله سوزی می‌شود. در این زمان شما باید به بدن گلوتامین برسانید.

  • گلوتامین باعث افزایش هورمون رشد نیز می‌شود. هورمونی که در غده هیپوفیز تولید می‌شود و به سلول‌ها دستور می‌دهد تا باز تولید بشوند.
  • گلوتامین باعث بهبود ریکاوری نیز می‌شود به این صورت که با افزایش آب رسانی به عضلات سبب می‌شود تا تعادل نیتروژن مثبت بشود و در عوض عضلات شما پس از یک تمرین سخت زودتر ریکاوری می‌شوند.

میزان معمول مصرف

گلوتامین به شکل قرص، کپسول و پودر در دسترس است و اغلب به نوشیدنی‌های ورزشی مخصوص ریکاوری اضافه می‌شود و همچنین درون آدامس‌ها و ژل‌های انرژی زا ریخته می‌شود. میزان مصرف مورد حمایت تحقیقات برای پشتیبانی بیشتر از سیستم ایمنی و ریکاوری در طول دوره‌های تمرینی شدید دامنه‌ای از ۱.۵ تا ۴.۵ گرم دارد، که به طور معمول به دوزهای مصرفی قبل در طول و پس از تمرین یا بین وعده‌های غذایی تقسیم می‌شود. علاوه بر این، میزان مشابهی ۳۰ دقیقه مانده به تمرین برای بالا بردن عملکرد استقامتی در نظر گرفته شده است.

  • پیشنهاد دیگر: دوز مصرف ۰/۱ تا ۰/۳ گرم به ازای هر کیلو وزن بدن
  • زمان مصرف: فوراً بعد از تمرین و قبل خواب
دکتر رضا اطمینانی متخصص تغذیه اصفهان را در اینستاگرام دنبال کنید

مطالعه بیشتر:

نقش ویتامین D در ورزشکاران

گلوتامین مکمل خاص ورزشی

نکات مصرف مکمل برای جبران کمبود روغن ماهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *